Hurikán Harvey dorazil k Texasu, Trump vyhlásil stav katastrofy | E15.cz

Hurikán Harvey dorazil k Texasu, Trump vyhlásil stav katastrofy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hurikán Harvey, zesílený na čtvrtý stupeň pětibodové škály, dorazil k pobřeží amerického státu Texas. Americký prezident Donald Trump vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy. Desítky tisíc lidí uteklo z oblastí, které mají být zasažené.

Trump oznámil na twitteru, že přírodní katastrofu vyhlásil na žádost texaského guvernéra Grega Abbotta. Podle prezidenta krok umožní plné uvolnění pomoci federální vlády.

Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že živel se už téměř dostal na pevninu. Doprovází jej prudké deště a větry o rychlosti 215 kilometrů za hodinu.

Ve městě Corpus Christi v jižním cípu Texasu už zaznamenali první drobné hmotné škody, napsala agentura AP. Státní úřady se obávají možných záplav a poškození ropných zařízení. Hrozí také zranění či smrt mnoha osob, protože hurikán je podle meteorologů životu nebezpečný.

"Víme, že milióny lidí pocítí dopad této bouře," řekl mluvčí NHC. "Opravdu se modlíme, aby lidé naslouchali činitelům řešícím nouzové situace a dostali se (hurikánu) z cesty," dodal.

Do bezpečnějších míst se již přesunuly desítky tisíc Američanů. Úřady ale ohledně evakuací vydaly protichůdná doporučení. Abbott vyzval, aby prchlo více obyvatel. Představitelé města Houston naopak poradili lidem, ať spíš zůstanou doma. V některých okresech probíhají dobrovolné evakuace, jinde povinné, informoval server listu Houston Chronicle.

Média varují, že Harvey by se mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států od dob, kdy americké pobřeží zpustošil hurikán Katrina v roce 2005.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video