Imigranti z Balkánu ztratí šanci na azyl v Německu, jejich země jsou bezpečné | E15.cz

Imigranti z Balkánu ztratí šanci na azyl v Německu, jejich země jsou bezpečné

Uprchlíci
Uprchlíci
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý Spolkový sněm schválil zákony, které mají zjednodušit a zrychlit azylové řízení. Mimo jiné znamenají, že občané Albánie, Kosova a Černé Hory přijdou o šanci získat v Německu azyl. Balíček zákonů v pátek projedná Spolková rada (horní komora parlamentu), v níž zasedají zástupci německých zemí; také v tomto případě se očekává schválení nové právní úpravy. Zákony by měly začít platit na začátku listopadu.

Schválené zákony zařazují Albánii, Kosovo a Černou Horu na seznam bezpečných zemí, na kterém už jsou i všechny ostatní balkánské země. Pokud občané zemí z tohoto seznamu požádají v Německu o azyl, úřady je automaticky odmítají a je možné je rychleji vracet zpět.

Podle představ německé vlády by současné rozšíření seznamu mělo uvolnit ruce úřadům, aby se mohly více věnovat lidem, kteří prchají před válkou. Albánci jsou po Syřanech druhou nejpočetnější skupinou letošních žadatelů o azyl v Německu.

Balíček zákonů také umožňuje v některých případech snížit podporu, kterou Německo běžencům vyplácí. U lidí, kteří do země právě přišli, by navíc finanční podporu měly nahradit věcné dávky. Zákony rovněž mají zrychlit proceduru vypovězení odmítnutých žadatelů o azyl.

Thomas de Maiziére: Máme spoustu práce s lidmi, kteří k nám dorazili. Abychom lidi v krizových oblastech ještě zvali, aby k nám přišli, to prostě není možné

V debatě, která schválení zákonů předcházela, ministr vnitra Thomas de Maiziére uvedl, že vláda nebude zveřejňovat nové odhady, kolik běženců do země přijde. „Každé nové číslo je zneužito. U nás k tomu, aby vyvolalo obavy. Směrem ven slouží k tomu, aby se dalším lidem namluvilo, že je Německo pozvalo, což samozřejmě není pravda,“ řekl de Maiziére.

„Máme spoustu práce s lidmi, kteří k nám dorazili. Abychom lidi v krizových oblastech ještě zvali, aby k nám přišli, to prostě není možné,“ uvedl.

Podle poslední oficiální prognózy německé vlády by letos do země mělo přijít 800.000 žadatelů o azyl. Někteří politici v minulosti mluvili o milionu běženců, objevily se i neoficiální odhady, že uprchlíků přijde až 1,5 milionu.

Ministr také zdůraznil, že uprchlíci, kteří do Německa přijdou, musí respektovat německé hodnoty a dodržovat zákony. Zároveň de Maiziére odsoudil všechny útoky proti ubytovnám pro běžence, podle něj to jsou hanebné činy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video