Indonéská policie zatkla možné komplice útočníků, našla vlajku IS | E15.cz

Indonéská policie zatkla možné komplice útočníků, našla vlajku IS

Policista v indonéské Jakartě
Policista v indonéské Jakartě
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Indonéská policie zadržela tři muže v souvislosti se čtvrtečními teroristickými útoky v metropoli Jakartě. Jeden z pěti útočníků, kteří při atentátech zemřeli, měl dle policistů doma vlajku teroristické organizace Islámský stát, která se k akci přihlásila. Indonéské úřady jsou přesvědčeny, že Islámský stát útočníky financoval. Policisté nyní v Indonésii pátrají po teroristických buňkách, které jsou podle nich s útoky spojeny. Za koordinátora považují Indonésana bojujícího v řadách IS v Sýrii.

K zatýkání došlo za úsvitu den poté, co výbuchy a střelba zabily sedm lidí včetně pěti atentátníků a dalších 20 osob zranily. Trojice - expert na výrobu výbušnin, odborník na palné zbraně a duchovní - zadržená dnes ve svých bytech na předměstí Jakarty je podezřelá z napojení na útočníky, napsala agentura AP.

Policie zároveň při prohlídce domu jednoho z mrtvých atentátníků nalezla černou vlajku IS, což podle AP potvrzuje předpoklad úřadů, že islamistická organizace za útoky skutečně stála.

Policejní šéf Jakarty Tito Karnavian podle serveru BBC News uvedl, že úřady nyní pátrají po teroristických buňkách, které jsou spojeny se čtvrtečními útoky. „Atentátníci byli neutralizováni, ale byli napojeni na skupiny na indonéských ostrovech Jáva a Sulawesi a byli součástí globální sítě,“ řekl Karnavian.

Islámský stát se k útoku přihlásil na internetu. Šéf indonéské policie Badrodin Haiti prohlásil, že veškeré aktivity skupiny, která útoky v Jakartě provedla, byly financovány Islámským státem.

Operace řízená ze Sýrie

Koordinátorem útoků a prostředníkem, přes kterého proudily finance, byl podle policie Indonésan Bahrun Naim, který po zatčení v roce 2011 strávil rok ve vězení za nezákonné držení zbraní. Potom odjel do Sýrie bojovat po boku IS a nyní řídí operace na dálku ze syrského města Rakka. Naimovým cílem je sjednotit různé skupiny z celé jihovýchodní Asie, které podporují Islámský stát, prohlásil policista Karnavian.

Dva z pěti podezřelých, kteří útoky spáchali, byli již dříve vězněni za zločiny spojené s terorismem. Jeden z nich jménem Sunakim si v minulosti odpykával sedm let vězení za podíl na teroristickém výcviku v provincii Aceh, byl ale předčasně propuštěn.

Sebevražední atentátníci se odpálili na několika místech v centru Jakarty v rušné obchodní a nákupní čtvrti, kde sídlí úřady OSN, ambasády, luxusní hotely a restaurace. K jednomu z výbuchů došlo v kavárně Starbucks, před níž pak zahájili ozbrojenci palbu. Podle indonéské policie chtěli útočníci napodobit listopadové teroristické útoky z Paříže.

Mezi mrtvými byli kromě útočníků muž s kanadským a alžírským občanstvím zastřelený před zmíněnou kavárnou a indonéský policista. Vážné zranění utrpěl mimo jiné občan Nizozemska, který musel být operován. Zraněni byli podle úřadů i Rakušan a Němec.

Kovové ploty

Místo útoků bylo obehnáno kovovými ploty a zůstává uzavřené. Doprava kolem ale již normálně projíždí, napsala agentura AP. Místo smrtících atentátů dnes navštívil indonéský prezident Joko Widodo.

Widodo nařídil větší přítomnost policie v hotelích, na letištích, v obchodních centrech na ostrově Bali i v celé zemi, informovala dnes agentura Reuters. Vládní představitelé se údajně obávají, že útok z Jakarty by mohl oživit vzpomínky na atentáty na Bali v letech 2002 a 2005, což by mohlo překazit prezidentovo úsilí o téměř zdvojnásobení počtu turistů přijíždějících do země na 20 milionů do roku 2019.

Indonéská ekonomika přitom podle Reuters roste nejpomalejším tempem od finanční krize. Turistický ruch loni indonéské ekonomice přinesl přímo kolem 23 miliard dolarů (přibližně 568 miliard korun), což je přibližně 3,2 procenta HDP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video