Investoři věří Slovensku. Země je stabilnější | E15.cz

Investoři věří Slovensku. Země je stabilnější

Investoři věří Slovensku. Země je stabilnější
Bratislava
• 
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled ratingu Slovenska z negativního na stabilní. Slovensku tak již nehrozí případné snížení ratingu ze současné známky A2. Agentura své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Slovensko má pouze omezené napojení na dluhovou krizi v eurozóně a dluhový profil země je nyní stabilnější.

Slovensko má u Moody's rating v kategorii střední vyšší kvalita. Podobně jako Moody's hodnotí Slovensko také agentura Standard & Poor's, u které má země známku A se stabilním výhledem. U poslední z trojice vlivných agentur, Fitch Ratings, má Slovensko o stupeň lepší známku, A+, a výhled rovněž stabilní.

Moody's uvedla, že vzhledem k pokračující fiskální konsolidaci a ujištění představitelů vlády, že chtějí zajistit udržitelnost veřejných financích, očekává stabilizaci zadlužení země do roku 2014 pod 57 procenty hrubého domácího produktu. Slovenský bankovní sektor je rovněž považován za jeden z nejlikvidnějších v Evropě, je dobře kapitalizován a je flexibilním zdrojem financování státu.

K čemu slouží rating
Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!