IS použil v Iráku chlór jako zbraň, tvrdí Kurdové | E15.cz

IS použil v Iráku chlór jako zbraň, tvrdí Kurdové

IS použil v Iráku chlór jako zbraň, tvrdí Kurdové
Kurdští bojovníci se radují z vítězství
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Vláda iráckého autonomního Kurdistánu tvrdí, že Islámský stát (IS) použil plynný chlor jako chemickou zbraň proti příslušníkům kurdských milic, takzvaným pešmergům. Uvádí se to v prohlášení, které agentuře Reuters zaslala rada bezpečnosti Kurdistánu. Kurdové prý mají i patřičné důkazy.

Pešmergové odebrali vzorky půdy a oděvů po lednovém sebevražedném bombovém útoku IS v severním Iráku a zaslali je do laboratoře. Laboratorní analýza prokázala, že vzorky obsahovaly takové množství chloru, které ukazuje, že látka byla použita ve formě zbraně. Reuters ale upozorňuje, že tvrzení Kurdů nebylo možné nezávisle ověřit.

Plynný chlor způsobuje dušení a jako chemická zbraň byl použit už v první světové válce. V roce 1997 byl zakázán na základě Úmluvy o chemických zbraních.

Analýzu vzorků podle prohlášení provedla laboratoř, která má certifikaci Evropské unie. Kurdská vláda prý vzorky odeslala do „partnerské země“ koalice, která bojuje proti IS v Iráku a Sýrii a kterou vedou Spojené státy. Zdroj z kurdské rady bezpečnosti nicméně laboratoř odmítl identifikovat.

Sebevražedný bombový útok byl proveden 23. ledna na dálnici mezi Mosulem a syrskou hranicí, kde pešmergové připravovali obranné pozice po dvoudenní ofenzivě. Podle kurdského zdroje pešmergové vypálili na auto s bombou raketu, takže auto explodovalo ještě před dosažením plánovaného cíle. Nikdo tak nepřišel o život, podle zdroje ale měla zhruba desítka bojovníků poté zdravotní problémy, jako je nevolnost, zvracení, závratě a slabost.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!