Koronavirus vede k fungování v nouzovém režimu další státy EU | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Itálie jako varování. Školy, restaurace a obchody zavírají další evropské země

ČTK

Belgie kvůli šíření nového koronaviru uzavře od soboty školy, kavárny a restaurace a o víkendech i některé obchody. Omezení mají platit do 3. dubna. Uzavření všech škol v celé zemi oznámila také portugalská vláda, která s tímto opatřením počítá od pondělka až do Velikonoc, uvedla agentura EFE.

"Nejde o karanténu, chceme ale předejít situaci, jaká (s rozšířením koronaviru) nastala v Itálii," řekla novinářům belgická premiérka Sophie Wilmèsová. Supermarkety a lékárny zůstanou podle ní otevřené a ostatní obchody budou muset zavřít pouze o víkendech.

Belgie eviduje už 399 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, z toho tři lidé zemřeli.

Co znamená stav nouze? Vláda může omezit lidská práva nebo nařídit firmám, co mají dělat

Opatření v Belgii mají začít platit o půlnoci z pátku na sobotu a trvat mají do 3. dubna. Školy by ale měly být podle agentury Reuters zavřené pět týdnů. Vláda rovněž rozhodla o zrušení kulturních a sportovních veřejných akcí bez ohledu na počet účastníků. Zavřeny budou též diskotéky.

Uzavření škol oznámila také vláda v Portugalsku, které eviduje zatím 78 nakažených novým koronavirem. Od pondělka až do Velikonoc mají být zavřené školy od mateřských po vysoké. Zavřeny mají být také diskotéky a "podobné podniky". Omezit se portugalská vláda chystá také provoz v restauracích, a to z jedné třetiny, uvedla bez dalších podrobností EFE.

Pražská burza zažila nejvýraznější propad od krize v roce 2008
Vláda vyhlásila nouzový stav. Provoz na hranicích se omezí, restaurace na noc zavřou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!