Pražská burza zažila nejvýraznější propad od krize v roce 2008 | E15.cz

Pražská burza zažila nejvýraznější propad od krize v roce 2008

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pražská burza zaznamenala nejvýraznější propad od hospodářské krize v roce 2008. Index PX se propadl o 7,84 procenta na 815,74 bodu. Výraznější denní pokles postihl pražskou burzu naposledy 24. října 2008 v době chaosu na trzích v počátcích celosvětové ekonomické krize. Pokles dostal index PX na nejnižší hodnotu od července roku 2016. Důvodem série výrazných ztrát burzy v poslední době jsou podle analytiků obavy z dopadů šíření nového typu koronaviru.

„Jednalo se o šestý největší jednodenní propad v historii pražské burzy,“ oznámila dnes burza na svém twitteru. Výraznější denní pokles postihl pražskou burzu naposledy 24. října 2008 v době chaosu na trzích v počátcích celosvětové ekonomické krize. Tehdy index PX za jeden den poklesl skoro o 12 procent. Většinou se přitom denní ztráty indexu pohybují v desetinách procenta a jen výjimečně přesáhnou dvě či tři procenta.

Pražská burza oslabila už posedmé v řadě. K dnešní výrazné ztrátě pravděpodobně přispělo, že vláda dnes vyhlásila kvůli výskytu koronaviru na 30 dnů nouzový stav na celém území republiky. Zakázala například vstup do Česka cizincům z rizikových zemí, osobní autobusovou i vlakovou dopravu do zahraničí nebo vstup na do wellness zařízení či knihoven. Ztráty kvůli situaci kolem koronaviru ale nepostihly jen pražskou burzu. „Propad evropských akcií dnes je kolem deseti procent, akcie v zámoří jsou dole kolem osmi procent,“ sdělil analytik Tomáš Vlk z Patria Finance.

Do červených čísel dnes podobně jako v předchozích dnech spadly téměř všechny hlavní emise pražské burzy. Akcie energetické firmy ČEZ a výrobce nápojů Kofola dokonce zlevnily o více než desetinu. Cenné papíry ČEZ odepsaly 11,27 procenta na 373 korun, což je jejich nejnižší cena za poslední čtyři roky. Akcie Kofoly zlevnily o 10,34 na 208 korun. Je to jejich nejnižší cena od října 2015, kdy Kofola vstoupila na burzu.

Jako jediné dnes z hlavních emisí posilovaly cenné papíry mediální skupiny CME. Připsaly si 1,02 procenta na 89,10 koruny.

Česká měna dnes výrazně oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 oslabila oproti předchozímu závěru k euru o 48 haléřů na 26,23 koruny za euro a k dolaru o 84 haléřů na 23,67 koruny za euro. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. K euru je tak koruna nyní nejslabší od června 2017 a k dolaru od loňského září.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah