Italská plavidla míří do libyjských vod. Pomůžou v boji proti převaděčům | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Italská plavidla míří do libyjských vod. Pomůžou v boji proti převaděčům

ČTK

Italský parlament dnes schválil vládní návrh na vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Italští vojáci mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převaděčům migrantů. Návrh v Poslanecké sněmovně podpořilo 328 poslanců, 113 bylo proti a 22 se zdrželo. Senát později hlasoval v poměru 191 pro a 47 proti návrhu.

Vyslání zásobovací lodi a hlídkového plavidla schválili minulý týden zástupci vlády po žádosti Tripolisu. Italská ministryně obrany Roberta Pinottiová v úterý ujistila, že nejde o žádný zásah do svrchovanosti Libye. Italští vojáci podle ní budou moci použít sílu pouze v případě, že budou sami napadeni.

Pinottiová a ministr zahraničí Angelino Alfano dříve uvedli, že italská mise se rodí "v atmosféře naprosté důvěry" a že "všechny aktivity se budou odvíjet od požadavků místních úřadů". Jaké tyto požadavky jsou, to má v Tripolisu zjišťovat speciální italský vyslanec.

Většina z více než 93 tisíc migrantů, kteří zatím letos připluli k italským břehům, započala svou plavbu přes Středozemní moře v Libyi. Ta se zatím nevzpamatovala z chaosu vyvolaného svržením Muammara Kaddáfího v roce 2011 a pašeráci lidí toho ve velkém využívají.

Brusel zahájil kroky proti Polsku, obává se ztráty nezávislosti soudů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!