Izrael se snaží uklidnit roztržku s Egyptem | E15.cz

Izrael se snaží uklidnit roztržku s Egyptem

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vit Stepanek

kru

Káhira a Tel Aviv uklidňují diplomatickou roztržku, na jejímž počátku stály palestinské útoky u jihoizraelského letoviska Ejlat. Egypt rozlítilo zabití pěti policistů na vlastním území během odvetné izraelské akce. Vyžehlit skandál se snaží i utajená delegace, která v neděli ráno soukromým letadlem dorazila do Káhiry.

Egypt odmítá nařčení, že útočící Palestinci se do Izraele dostali z jeho území. Před budovou izraelské ambasády v Káhiře probíhaly celý víkend demonstrace.

Liga arabských států, která se kvůli obnovenému palestinskoizraelskému násilí mimořádně sešla, odsoudila zabití Egypťanů i obnovené ostřelování Gazy. „OSN musí podniknout kroky, které zastaví izraelskou ofenzivu v Gaze,“ uvedl generální tajemník organizace.

Egypt v roce 1979 jako první arabská země uzavřel s Izraelem mírovou smlouvu. Právě na její porušení se Káhira odvolala, když v sobotu oznámila stažení svého velvyslance z Tel Avivu. Vzápětí ale oznámení z vládních webových stránek zmizelo. Podle agentury Reuters není jasné, zda se ambasador do Káhiry skutečně vrátil. Egypt odvolal velvyslance v Izraeli už vícekrát, například během invaze do Libanonu na počátku osmdesátých let nebo při těžkém ostřelování Gazy před jedenácti lety.

Vztahy Izraele a Egypta procházejí od začátku roku druhou krizí. Zatěžkávací zkouškou bylo už únorové odstoupení prezidenta Husního Mubaraka, jenž byl pojistkou stabilních a relativně otevřených vztahů mezi oběma zeměmi.

Autor: kru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.