Izrael stupňuje ofenzivu v Gaze, počty obětí rostou | E15.cz

Izrael stupňuje ofenzivu v Gaze, počty obětí rostou

Palestinci v městě Gaza
Palestinci v městě Gaza
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izraelská armáda vystupňovala pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy. Při ranním ostřelování města Gazy zemřelo v těžce zasažené čtvrti Šadžajá nejméně 62 Palestinců. Při bojích v Šadžaji padlo také 13 izraelských vojáků, izraelská armáda tak od čtvrtečního zahájení pozemní ofenzivy v Pásmu Gazy přišla už o 18 svých příslušníků. Na palestinské straně si konflikt, který začal 8. července, vyžádal celkem už přes 400 obětí.

Liga arabských států (LAS) označila izraelský útok v Gaze za válečný zločin, palestinské vedení mluví o masakru. Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyhlásil za oběti ofenzivy třídenní státní smutek

Příměří, které zprostředkoval Mezinárodní výbor Červeného kříže, začalo platit od 12:30 SELČ. Přistoupil na ně Izrael i vedení hnutí Hamas, zakrátko ale byl klid zbraní porušen.

Diplomatické snahy o smírné vyřešení konfliktu zatím nemají úspěch. V Kataru se sejde generální tajemník OSN Pan Ki-mun a prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Podle zdroje z Abbásova okruhu, který citovala agentura AFP, se má palestinský lídr večer setkat v Dauhá také s exilovým vůdcem Hamasu Chálidem Mišalem.

Podle oficiální kuvajtské agentury KUNA přicestoval Mišal dnes ráno do Kuvajtu, kde ho přijal emír Sabah Ahmad Džábir Sabah. Kuvajt v současné době předsedá Lize arabských států a Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu.

O život přišel i kameraman

Do Pásma Gazy byly vyslány nové izraelské vojenské posily. Armáda tvrdí, že v Pásmu především ničí tunely, které palestinští radikálové používají k pronikání do Izraele, a také odpalovací zařízení, jimiž radikálové ostřelují izraelské území.

Agentura AFP uvedla, že mezi mrtvými jsou také syn a vnoučata Chalíla Hajá, což je vysoký představitel radikálního hnutí Hamas, které Pásmo Gazy kontroluje. Ve čtvrti Šadžajá ve východní části města Gaza, kde je situace nejdramatičtější, zahynul palestinský zdravotník a kameraman, který na místě natáčel reportáž.

Přeplněné nemocnice

Od dnešní noci přibyly nejméně čtyři stovky zraněných. Podle očitých svědků jsou všechny nemocnice přeplněné a potýkají se s nedostatkem materiálu a léků. Dnešní útok z izraelské strany je co se týče obětí jedním z nejkrvavějších dnů od začátku operace před necelými dvěma týdny.

Z města Gaza a okolí se podle AFP a Reuters snaží , do níž se zapojily i tanky, uprchnout tisíce lidí. Směrem do vnitrozemí míří celé rodiny, některé pěšky, jiné v plně naložených automobilech. Nouzová obydlí ve školách a dalších objektech už vyhledalo asi 63 000 lidí, oznámil Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

Nové útoky na Pásmo Gazy odsoudil palestinský lídr Abbás, který je skrze svého mluvčího označil za „další masakr spáchaný izraelskou vládou“. Mluvčí izraelské armády pouze konstatovala, že obyvatelé čtvrti Šadžajá dostali před dvěma dny varování prostřednictvím nahraných vzkazů s doporučením k evakuaci.

O dvě se zvýšil počet obětí na izraelské straně: mrtvých Izraelců je od začátku konfliktu sedm. Jednoho z izraelských vojáků zabila palestinská protitanková střela, druhý se stal obětí přestřelky, upřesnily armádní zdroje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.