Izraelská vláda zatím odmítá návrh na příměří, ale dál jedná | E15.cz

Izraelská vláda zatím odmítá návrh na příměří, ale dál jedná

Izraelská armáda při útoku
Izraelská armáda při útoku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Izraelská vláda odmítla návrh na příměří v Pásmu Gazy, který předložil americký ministr zahraničí John Kerry. Informovala o tom izraelská média s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Bezpečnostní kabinet, který tvoří osm ministrů, nicméně i nadále v Tel Avivu zasedá a diskutuje o tom, jak návrh vylepšit, uvedl list Haarec. Palestinské hnutí Hamas se zatím k návrhu nevyjádřilo. Za 18 dní bojů zemřelo v Pásmu Gazy a Izraeli přes 800 Palestinců, 37 Izraelců a jeden Thajec.

Americký ministr zahraničí čekal na vyjádření obou stran v Egyptě. Vyjednávači, s nimiž se tento týden Kerry sešel, v návrhu předpokládají jednotýdenní dočasné příměří, které by mělo začít platit v neděli. Izraelské jednotky přitom nebudou ještě plně staženy z Pásma Gazy a budou dále pátrat po tunelech, které vybudoval radikální Hamas. V tomto prvním týdnu by měla za prostřednictví Egypta začít mezi Izraelem a Hamasem jednání o trvalejším klidu zbraní.

Účastnit by se měli i zástupci palestinské samosprávy. USA, generální tajemník OSN a Evropská unie mají zaručit, aby se tyto rozhovory zaměřily na témata, která jsou důležitá pro obě strany: v případě Izraele je to odzbrojení Pásma Gazy, tedy zničení tunelů a raketového arzenálu Hamasu, v případě Hamasu ukončení blokády Pásma a obnova infrastruktury poškozené boji.

"Maraton rozhovorů"

Kerry má za sebou od pondělí maraton rozhovorů, které zahrnovaly také konzultace s Katarem, tedy spojencem Hamasu. Americký ministr hovořil dvakrát se svým katarským protějškem Chálidem bin Muhammadem Attijou, který je v trvalém kontaktu s exilovým vůdcem Hamasu Chálidem Mišalem. Ten tento týden řekl, že Hamas souhlasí s příměřím, avšak za podmínky, že bude zrušena blokáda Pásma.

Podle posledních informací by měl Kerry z Káhiry odlétat dnes večer a chtěl by do té doby znát odpověď na návrhy o příměří z obou stran, tedy i z Kataru, kde se nyní nachází vůdce Hamasu Chálid Mišal.

Do Kataru se dnes nečekaně rozjel jako prostředník turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, který kvůli tomu zrušil naplánovanou návštěvu Francie. „Ministr se náhle rozhodl odcestovat do Kataru a zúčastnit se jednání o příměří,“ citovala agentura AFP nejmenovaného tureckého představitele. Ministr prý předtím telefonicky hovořil s Kerrym i s Attijou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.