Jaceňuk: Odtržení Krymu je nelegální, referendum je bez právního základu | e15.cz

Jaceňuk: Odtržení Krymu je nelegální, referendum je bez právního základu

Ukrajinský premiér Jaceňuk označil snahy o odtržrní Krymu za nelegitimní
Ukrajinský premiér Jaceňuk označil snahy o odtržrní Krymu za nelegitimní
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krym byl, je a bude součástí Ukrajiny, řekl v Bruselu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Rozhodnutí krymského parlamentu o odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku označil za nelegální a vyhlášení březnového referenda podle něj nemá žádný právní základ.

Ukrajinská armáda je v případě další vojenské intervence zahraničních jednotek podle Jaceňuka připravena odpovědět a chránit svoji zemi. Ruskou vládu Jaceňuk z Bruselu vyzval ke stažení do kasáren, ukončení podpory nelegitimní „takzvané krymské vlády“, dodržení mezinárodních závazků a začátku skutečných rozhovorů o mírovém řešení. Kyjevská vláda je podle něj také rozhodnuta podepsat asociační dohodu s EU, a to „tak rychle, jak to bude možné“.

Jaceňuk reagoval na rozhodnutí krymského autonomního parlamentu, který schválil ve čtvrtek dopoledne s okamžitou platností rozhodnutí o vstupu poloostrova do Ruské federace. Součástí parlamentní rezoluce bylo i vyhlášení krymského referenda, v němž by měli občané rozhodnout o zachování dosavadního autonomního statusu nebo o připojení k Rusku. Parlament zároveň vyhlásil Ukrajinskou armádu na Krymu za vetřelce. Jedinou legitimní moc na poloostrově má podle mínění krymského parlamentu ruská armáda.

„Vyzýváme ruskou vládu, aby nepodporovala ty, kteří na Ukrajině podněcují separatismus,“ řekl Jaceňuk po svém jednání s premiéry a prezidenty zemí Evropské unie. Lídři unie dnes v Bruselu jednají o reakci osmadvacítky na ruský postup vůči Ukrajině.

Mírová cesta

„Stále věříme, že to můžeme vyřešit mírovou cestou, ale v případě další eskalace a vojenské intervence na ukrajinském území zahraničními jednotkami, ukrajinská vláda a armáda budou jednat tak, jak jim ukládá ústava a zákony. Jsme připraveni chránit svoji zemi,“ zdůraznil Jaceňuk.

Ukrajina si je podle něj jista, že se podaří najít strategii, v jejímž důsledku všichni pochopí, že se jedná o suverénní zemi. „Nikdo nemá právo zasahovat do našich vnitřních záležitostí,“ uvedl Jaceňuk.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery