Janukovyč junior bohatne a rozšiřuje vliv

Oleksandr Janukovyč

Oleksandr Janukovyč Zdroj: ctk

Jméno ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče je známé po celém světě, otěže rodinného klanu ale zřejmě pevně drží v rukou jeho poměrně nenápadný syn Oleksandr. Média se už delší dobu snaží proniknout do zákulisí jeho byznysu. Naposledy se objevily spekulace, že takzvaná rodina při privatizaci přišla k uhelnému byznysu v hodnotě téměř miliardy hřiven (přibližně 2,4 miliardy korun) za osminu ceny.

Janukovyč junior letos v dubnu prohlásil, že v loňském roce vydělal 72 milionů dolarů. „Směřujeme k evropským standardům otevřenosti a plné transparentnosti,“ zdůraznil. Majetkové přiznání ale neobsahuje údaje o movitém a nemovitém majetku ani o bankovních účtech.

Magazín Focus odhadl jeho majetek na necelých 200 milionů dolarů. Kariéra vystudovaného zubaře přitom nabrala raketovou rychlost poté, co se jeho otec stal v roce 2010 prezidentem. Je majoritním vlastníkem společnosti MAKO působící na Ukrajině, ve Švýcarsku a Nizozemsku. Věnuje se mimo jiné stavebnictví, bankovnictví a podle nepotvrzených informací rovněž vyváží vysoce kvalitní uhlí.

Málokdo ale věří tomu, že Oleksandr není zapojen do činnosti mnoha dalších firem, hlavně v uhelném byznysu.

Ekonomična Pravda informovala, že se „rodině“ pravděpodobně podařilo získat plnou kontrolu nad pěti továrnami na úpravu uhlí v Donbasu. Majetek státu byl přitom silně podhodnocen, míní deník. O podivné privatizaci už dříve částečně psal Forbes, Janukovyč junior však informace popřel s tím, že jde o snahu zdiskreditovat otce.

Devětatřicetiletému podnikateli se před časem věnoval i švýcarský list Le Matin, jenž ho označil za „uhelného krále v Ženevě“. Podotýká, že prezidentský potomek do země přijíždí jako turista a svůj byznys provozuje velmi nenápadně. V soukromí však už zřejmě tak skromný není. Hovoří se o tom, že jeho vášní jsou lodě, hlavně luxusní jachty, ke kterým dobře pasují vily na Krymu.

Když se novináři na obchodní zájmy Oleksandra zeptají jeho otce, příliš se nedozvědí. „Neznám detaily. Vím, že hodně pracuje a vytvořil si dobrý tým,“ nechal se prezident slyšet na jaře. „Hlavně mu neustále opakuji, že všechno musí dělat transparentně, jelikož je pod mikroskopem,“ dodal.

Politický vliv klanu

Vliv klanu „rodina“ pochopitelně sahá i do politiky. Po podzimních volbách podle ukrajinských médií rozšířil klan Janukovyčů kontrolu na další rezorty. „Své lidi“ má údajně na vnitru, financích, energetice a zemědělství. Nejvýraznější osobou spojovanou s Janukovyčem juniorem je šestatřicetiletý vicepremiér Serhij Arbuzov. „Každý má rodinu, já ji mám, prezident také a vy též,“ reagoval podrážděně na novinářský dotaz ohledně klanových vazeb.