Janukovyč nemůže nakládat se svým evropským majetkem, potvrdil soud | E15.cz

Janukovyč nemůže nakládat se svým evropským majetkem, potvrdil soud

ČTK

Evropský soudní dvůr potvrdil zařazení někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, jeho syna a bývalého šéfa úřadu na unijní sankční seznam. Toto rozhodnutí, o kterém soud informoval v tiskové zprávě, platí pro období od března 2015 do letošního března. Pro období od března 2014 do března 2015 soud zmrazení evropského majetku trojice zrušil pro nedostatek důkazů o zneužití ukrajinského státního majetku.

Země EU na počátku března 2014 v reakci na vývoj ukrajinské krize z konce roku 2013 rozhodly o zmrazení financí a prostředků osob odpovědných za zneužívání ukrajinských peněz, jejich převodu do zahraničí nebo za porušování lidských práv v zemi.

OBRAZEM: Rezidence Viktora Janukovyče

Soud v Lucemburku rozhodl, že v období od března 2014 do března 2015 byla trojice zařazena na sankční seznam pouze na základě dopisu ukrajinského nejvyššího státního zastupitelství informujícího o vyšetřování trojice, které ukázalo na zpronevěru státního majetku. Dopis však podle soudu „neposkytuje žádné podrobnosti o vytýkaných trestných činech a odpovědnosti za ně“. Trojice tak v tomto období nesplňovala kritéria pro zařazení na sankční seznam, uvedl soud.

Pro období od března 2015 do března 2016 však podle soudu existují pádné důkazy, že trojice byla stíhána za zneužití státního majetku. Tyto důkazy jsou podle soudu v řadě dokumentů ukrajinských úřadů z října a prosince 2014.

Zdroj obeznámený s kauzou řekl agentuře Reuters, že veškerý majetek trojice v EU zůstává zmrazený, zrušení zařazení na sankční seznam od jara 2014 do jara 2015 je v podstatě jen technická záležitost. V tomto případě se prý většinou postupuje tak, že příslušné úroky jsou vyplaceny na zmrazený účet.

Janukovyč, který veškerá obvinění z defraudace odmítá, nyní žije v Moskvě. Je sice na seznamu Interpolu, ale neočekává se, že by ho Moskva vydala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.