Janukovyč: Současné dění v parlamentě je banditismus. Zůstávám na Ukrajině | E15.cz

Janukovyč: Současné dění v parlamentě je banditismus. Zůstávám na Ukrajině

Janukovyč: Současné dění v parlamentě je banditismus. Zůstávám na Ukrajině
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč hodnotí nynější vývoj událostí na Ukrajině jako státní převrat a demisi nepodá. Prezident, jehož páteční spěšný odjezd z Kyjeva vyvolal spekulace o rezignaci, to řekl ukrajinské televizi UBR. Nyní je prý na cestě po jihovýchodní Ukrajině, kde chce besedovat s občany. Bez bližších podrobností řekl, že jeho automobil neznámí útočníci ostřelovali.

„Zůstávám na Ukrajině,“ vzkázal Janukovyč svým odpůrcům. „Nikdy ze země neodjedu, jsem zákonně zvoleným prezidentem. Záruky bezpečnosti jsem dostal od mezinárodních prostředníků,“ řekl.

Akce radikální opozice, které v Kyjevě vedly k faktickému převratu, přirovnal k řádění nacistů ve 30. letech minulého století. Opozice podle něj v zemi vypálila 500 kanceláří Strany regionů, jíž je prezident čestným předsedou.

Veškerá dnešní a páteční rozhodnutí ukrajinského parlamentu jsou podle Janukovyče nezákonná. Poslanci jsou vystaveni bití, házejí po nich kamením. „To, co se nyní děje v parlamentě, je banditismus. Není to opozice, jsou to banditi. Veškerá rozhodnutí, která schválili, jsou protizákonná,“ konstatoval.

ONLINE: „Bojujte až do konce!“ vyzvala Tymošenková kyjevský Majdan

Janukovyč ukrajinské televizi řekl, že jeho vůz ostřelovali neznámí útočníci. K incidentu podle něj došlo v pátek v Kyjevě. „Strach ale nemám, cítím odpovědnost za stát“, řekl prezident.

Dodal, že při odjezdu z Kyjeva se k němu připojil bývalý šéf parlamentu Volodymyr Rybak, kterému údajně vyhrožují smrtí. „Vzal jsem ho s sebou, teď se léčí v Doněcku,“ řekl o Rybakovi, který dnes ráno ze zdravotních důvodů rezignoval. Janukovyč prohlásil, že před rezignací kdosi Rybaka zbil. Totéž se prý přihodilo Janukovyčově kancléři Andriji Kljujevovi.

Janukovyč očekává, že mezinárodní společenství splní vůči Ukrajině své závazky. „Zachováme se podle reakce mezinárodního společenství, podle toho, jak budou plnit své závazky“ prohlásil.

Poslanečtí zrádci

Bývalé poslance Strany regionů, kteří hromadně opouštějí prezidentský tábor, označil Janukovyč za zrádce. „Ponechávám to na jejich svědomí. Jsou to lidé, kteří se o sebe a o své rodiny bojí, jsou to i zrádci,“ řekl. Podle agentury Unian se počet přeběhlíků z vládních poslaneckých lavic za poslední dva dny přiblížil třicítce.

Zprávy o prezidentově rezignaci se dnes odpoledne objevily v ukrajinském parlamentu. Poslanec Mykola Katerynčuk oznámil, že parlament už obdržel ústní informaci o Janukovyčově demisi a na písemné prohlášení čeká. Katerynčuk novinářům řekl, že s prezidentem hovořil telefonicky vůdce opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk. „Požádal ho, aby odstoupil a Janukovyč to slíbil. Teď čekáme na písemnou zprávu,“ řekl poslanec.

Zprávu o údajně prezidentově rezignaci už oslavovali demonstranti na kyjevském náměstí Nezávislosti, odkud se ozývá skandování „Vítězství“.

Výběr hlavních sobotních událostí na Ukrajině
- Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru přivítali páteční dohodu mezi znepřátelenými stranami na Ukrajině a vyzvali k jejímu okamžitému plnění.
- Opoziční poslanec Andrij Parubij, označovaný za politického vůdce Majdanu (ústřední náměstí Nezávislosti), ráno oznámil, že povstalci ovládli Kyjev včetně vládní čtvrti a budovy parlamentu.
- Prezident Viktor Janukovyč a většina členů jeho vlády pravděpodobně vycestovala z Kyjeva. Kde se nachází, zatím není jasné. Janukovyčova rezidence poblíž ukrajinské metropole zůstala bez ostrahy a je volně přístupná.
- Vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko řekl novinářům, že chce hlasováním dosáhnout Janukovyčovy rezignace. Vůdce nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok vyzval k ústavní žalobě na Janukovyče. V případě úspěchu žaloby by se podle něj mohly mimořádné prezidentské volby konat 25. května. Tento termín podpořil i Kličko.
- Předseda ukrajinského parlamentu (Nejvyšší rady) Volodymyr Rybak odstoupil z funkce, údajně ze zdravotních důvodů. V čele parlamentu jej nahradil poslanec strany Vlast Oleksandr Turčynov. Demisi podal i místopředseda sněmovny Ihor Kaletnik.
- Poslanci schválili zákon umožňující propustit vězněnou expremiérku Juliji Tymošenkovou bez souhlasu prezidenta. Ústavní většinou poslanci rozhodli, že podpis prezidenta není zapotřebí ani k omezení jeho vlastních pravomocí. Parlament rovněž velkou většinou hlasů schválil rezoluci o nepřípustnosti separatismu. Rezoluce takové jednání označuje za zločin, který bude potrestán.
- Podle ukrajinské agentury TSN byla expremiérka Tymošenková propuštěna z charkovského vězení.
- Parlament zahájil sestavování nové přechodné vlády. Do čela ministerstva vnitra poslanci jmenovali opozičního politika Arsena Avakova. Z postu generálního prokurátora poslanci odvolali Janukovyčova stoupence Viktora Pšonku, který v roce 2011 stál za odsouzením Tymošenkové.
- Po ostatních západoukrajinských regionech se k opozici připojila i Zakarpatská oblast s centrem v Užhorodu.
- V Charkově začal sjezd zastupitelů z ruskojazyčných oblastí Ukrajiny. Sjezd zpochybnil legitimitu ústředního parlamentu v Kyjevě a rozhodl o tom, že převezme odpovědnost za „dodržování ústavního pořádku“ na jihovýchodě země.
- Ukrajinské poslance povolala odpoledne sněmovní služba navzdory vyhlášené přestávce naléhavě do sněmovny. Podle agentury Unian se objevují signály, že poslanci budou seznámeni s prohlášením o rezignaci prezidenta Janukovyče.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!