Japonská centrální banka proti očekávání měnovou politiku nemění | E15.cz

Japonská centrální banka proti očekávání měnovou politiku nemění

Japonská centrální banka proti očekávání měnovou politiku nemění
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Měnový výbor japonské centrální banky Bank of Japan (BOJ) ponechal své současné měnové stimuly téměř beze změny. Mnozí investoři a ekonomové přitom spekulovali, že banka naopak posílí své nákupy aktiv, zvýší negativní úrokovou sazbu na vklady komerčních bank u centrální banky nebo jinak rozšíří svoji současnou, již obrovskou měnovou aktivitu.

BOJ dodala, že nabídne podporu až 300 miliard jenů (65,7 miliard korun) ve formě půjček s nulovým úrokem finančním institucím v oblasti, kterou zasáhlo tento měsíc zemětřesení. Chce tak pomoci při obnově regionu. „Rozhodnutí přišlo jako naprosté překvapení,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom Dai-ichi Life Research Institute Hideo Kumano. On sám se domníval, že BOJ dnes dále uvolní svoji měnovou politiku.

BOJ se rozhodl zachovat beze změny dosavadní rámec měnové politiky, v němž pumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů 80 bilionů jenů ročně. Úrokovou sazbu na vklady, které mají u centrální banky komerční banky, nechal na minus 0,1 procenta.

Ve svém pravidelném čtvrtletním výhledu BOJ dnes snížil odhad inflace a prodloužila o šest měsíců termín, kdy čeká, že inflace dosáhne dvou procent. Nyní by se tak mělo stát nejdříve v březnu 2018. Banka je však stále optimistická ohledně růstu a věří, že ekonomika bude mírně expandovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!