Japonsko poprvé vydalo dluhopisy s negativním úrokem | E15.cz

Japonsko poprvé vydalo dluhopisy s negativním úrokem

Japonsko, Tokio, Shinjuku
Japonsko, Tokio, Shinjuku
• 
ZDROJ: Morio, Wikimedia

ČTK

Japonská vláda nyní dostává zaplaceno za to, že si půjčuje peníze. Vůbec poprvé totiž Japonsko prodalo v aukci desetileté dluhopisy s negativním výnosem. Země nabídla dluhopisy za 2,4 bilionu jenů (527 miliard Kč) a výnos u nejnižší akceptované ceny dosáhl minus 0,015 procenta, uvedla agentura Reuters.

Někteří ekonomové jsou přesvědčeni, že pokles úrokových sazeb je pro japonskou vládu příležitostí rozšířit stimulační opatření na podporu ekonomiky. Japonsko má nejvyšší dluh ze všech vyspělých průmyslových zemí, veřejný dluh je více než dvojnásobný ve srovnání s velikostí japonské ekonomiky.

Vláda se zaměřuje na snížení deficitu. Část analytiků se ale domnívá, že ekonomika by měla dostat přednost.

Japonská centrální banka v posledních třech letech přistoupila k agresivnímu uvolňování měnové politiky. V lednu poprvé zavedla negativní úrokovou sazbu na část vkladů, které u ní mají komerční banky. Připojila se tak k některým evropským centrálním bankám. Přijatý krok má podpořit poskytování úvěrů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.