Japonský ministr se kvůli Fukušimě na rok vzdá platu | E15.cz

Japonský ministr se kvůli Fukušimě na rok vzdá platu

Japonská tragédie.
Elektrárna ve Fukušimě
doplatila na to, že se po
zemětřesení a následném
úderu tsunami ocitla bez
přívodu elektřiny potřebné
k chlazení reaktorů.
Přívalová vlna totiž vyřadila
i záložní zdroje proudu
Japonská tragédie. Elektrárna ve Fukušimě doplatila na to, že se po zemětřesení a následném úderu tsunami ocitla bez přívodu elektřiny potřebné k chlazení reaktorů. Přívalová vlna totiž vyřadila i záložní zdroje proudu
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonský ministr životního prostředí Góši Hosono dnes oznámil, že se na rok vzdá svého platu kvůli pochybení jednoho ze svých úředníků. Zaměstnanec ministerstva poblíž svého domu na předměstí Tokia vyhodil vzorek radioaktivní půdy z okolí havarované jaderné elektrárny Fukušima, který na úřad poslal jeden z obyvatel postižené oblasti.

Ministr se za chybu podřízeného potrestá ztrátou platu ve výši 1,5 milionu jenů (asi 370 tisíc korun) měsíčně, zůstane mu však podobně vysoký plat člena parlamentu.

„Mám jasnou zodpovědnost jako hlava tohoto úřadu,“ řekl ministr, který je ve vládě zároveň pověřen záležitostmi týkajícími se jaderné havárie ve Fukušimě. Podle japonského zpravodajského serveru Japan Today přišel Hosono s veřejnou omluvou den poté, co přiznal chybu svého úředníka.

Zmiňovaný zaměstnanec se rozhodl velmi neortodoxně vypořádat s netradiční zásilkou, která na ministerstvo dorazila. Jeden z obyvatel města Fukušima na úřad minulý týden poslal balíček s pytlíkem kontaminované zeminy, kterou nabral na své zahradě. V přiloženém dopise žádal, aby mu zodpovědní úředníci půdu uskladnili a vyčistili. Úředník nevěděl, co si se zásilkou počít, a tak zeminu vysypal poblíž svého domu na předměstí Tokia. Nadřízeným se ale posléze přiznal, a tak začalo interní vyšetřování.

Odborníci, kteří vzorek vysypané půdy našli a laboratorně prozkoumali, došli k tomu, že zemina není nijak nebezpečná a je jen velmi mírně radioaktivní. Úředník byl ale potrestán, stejně jako jeho přímí nadřízení. Popelem si hlavu posypal i sám ministr - zároveň však vyzval obyvatele Fukušimy, aby na úřad podobné balíčky neposílali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video