Jednání o brexitu musí začít co nejdřív, požadují ministři zahraničí EU | E15.cz

Jednání o brexitu musí začít co nejdřív, požadují ministři zahraničí EU

Jean Claude Juncker
Jean Claude Juncker
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská vláda by měla co nejdříve zahájit rozhovory o vystoupení své země z EU podle příslušného článku unijní smlouvy. Do Londýna to ze svého lucemburského jednání ministři zahraničí ostatních států Evropské unie. Podle slovenského ministra Miroslava Lajčáka mají ostatní státy unie "velký problém" s oznámením britského premiéra Davida Camerona, který chce začátek rozhovorů nechat až na svého nástupce.

„Chtěli bychom co nejdříve začít s transparentním vyjednáváním. Velká většina států míní, že nejistota nesmí trvat moc dlouho,“ řekl novinářům Bert Koenders, ministr zahraničí Nizozemska, do konce měsíce stále ještě předsednické země EU.

Holanďany ve druhé polovině roku jako předsednická země střídají Slováci. „Teď potřebujeme právní jistotu a politickou vizi,“ poznamenal po neformálním obědě, při němž se věcí ministři zabývali, slovenský ministr Lajčák. Vyjasnit je podle něj co nejdříve, jaké budou dopady vystoupení na občany i podnikatele.

Unie ani Británie nechtějí podle slovenského ministra rozhovory protahovat. Cameron oznámil, že k říjnu skončí v premiérské funkci a dal také najevo, že spustit rozhovory o vystoupení podle článku 50 unijní smlouvy by měl až jeho nástupce. Rychlý začátek rozhovorů dnes žádali ve společném prohlášení také šéfové Evropské komise, Evropské rady a europarlamentu.

Podle českého ministra Lubomíra Zaorálka britského rozhodnutí všechny další země EU litují. „Ale zároveň je to neodvolatelné a odchod Británie je nevyhnutelný. Teď je třeba, aby ten odchod byl řádný, podle jakýchsi pravidel… a aby proběhl co nejdřív,“ řekl novinářům český ministr.

SLEDUJTE I V ON-LINE PŘENOSU NA STRÁNKÁCH REFLEXU

Není podle něj možné komplikovat fungování EU tím, že se všichni budou soustředit jen na vyjednávání s Londýnem. Zaorálek připomněl trvající migrační krizi či ekonomickou a sociální situaci a potřebu řešit tyto problémy tak, aby evropští občané mohli unii důvěřovat.

Nizozemský ministr zdůraznil význam evropské integrity. „Je důležité, že jsme všichni prohlásili - chceme lepší Evropu, ne Evropu roztrhanou nacionalismy,“ upozornil Koenders. Britský odchod je podle něj významná ztráta, ale nikoliv konec Evropy.

K brexitu čtěte také:

Brexit musíme vyřešit co nejdříve, shodli se unijní lídři

Skotsko i Severní Irsko mluví o vlastním referendu

Všichni v EU podle něj chápou, že Londýn kvůli vnitřní politické dynamice potřebuje určitý čas. „Ale je tu jasné přání ten proces urychlit. Legálně a politicky je to na britské vládě,“ zdůraznil Koenders.

Britský ministr pro Evropu David Lidington dnes podle Zaorálka na jednání vysvětloval, že premiér Cameron nemá mandát k žádosti o vystoupení z EU začátku jednání. „Naše představa je, že by to udělat měl,“ řekl Zaorálek novinářům. Jménem visegrádské skupiny, tedy také Polska, Slovenska a Maďarska, dal prý také dnes najevo, že Británie musí respektovat podmínky unie. „Není možné, aby Británie si žádala vstup na trh EU a zároveň prosazovala omezení pro pohyb pracovních sil a podobně,“ vysvětlil.

O výsledku britského referenda budou příští úterý a středu diskutovat také prezidenti a premiéři evropských zemí. Zaorálek dnes, stejně jako někteří další zástupci členských zemí, nevyloučil ani svolání mimořádného unijního summitu v červenci. Tuto myšlenku dnes v Rakousku podpořil také premiér Bohuslav Sobotka.

Plné znění prohlášení lídrů EU k britskému referendu
V rámci svobodného a demokratického procesu vyjádřil britský lid přání odejít z Evropské unie. Litujeme tohoto rozhodnutí, ale respektujeme ho.

Je to bezprecedentní situace, ale jsme ve své reakci jednotní. Zůstaneme pevní a budeme obhajovat základní hodnoty EU usilováním o mír a prosperitu jejích národů. Unie 27 členských států bude pokračovat. Unie je oporou naší společné politické budoucnosti. Spojují nás dějiny, zeměpisná poloha a společné zájmy a na tomto základě budeme rozvíjet naši spolupráci. Společně budeme směřovat k obecnému růstu, zvyšování blahobytu a zajištění jistého a bezpečného prostředí našim občanům. Instituce budou mít v tomto úsilí maximální roli.

Nyní očekáváme, že britská vláda zprostředkuje co nejdříve britskému lidu výsledky rozhodnutí bez ohledu na to, jak bolestivý tento proces může být. Jakékoli průtahy by mohly zbytečně prodloužit nejistotu. Máme pravidla, podle nichž to lze zvládnout ukázněným způsobem. Článek 50 unijní smlouvy obsahuje postup, který má být zachován v případě, že se členský stát rozhodne z Evropské unie vystoupit. Jsme připraveni rychle začít s Velkou Británií jednat podle podmínek a zásad pro její vystoupení z Evropské unie. Dokud tento vyjednávací proces nebude ukončen, zůstává Spojené království členem Evropské unie se všemi právy a povinnostmi, jež z toho vyplývají. Podle dohod, které Spojené království ratifikovalo, se na Británii plně vztahuje právo EU, dokud nepřestane být členem.

Tak, jak bylo dohodnuto, nebude uvedena v platnost a zaniká dohoda o uspořádání vztahů Británie v Evropské unii dojednaná 18. a 19. února 2016. Znovu jednat se nebude.

Co se Spojeného království týče, doufáme, že bude v budoucnu blízkým partnerem Evropské unie. Očekáváme, že v toto bodě Británie zformuluje své návrhy. Jakákoli dohoda uzavřená s Británií jako třetí zemí bude muset odrážet zájmy obou stran a být vyvážená co do práv a povinností.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video