Jemenská humanitární krize se prohlubuje, varuje OSN | E15.cz

Jemenská humanitární krize se prohlubuje, varuje OSN

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud se situace v Jemenu nezmění, bude v příštích měsících ohroženo hladem až 14 milionů Jemenců. V interní zprávě to uvedl zástupce tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Marck Lowcock. Jemen je od roku 2014 dějištěm občanské války, v níž bojují povstalečtí šíité, podporovaní Íránem, proti vládě, za níž stojí spojenci vedení Saúdskou Arábií.

„Humanitární situace je v Jemenu nejhorší na světě. Pětasedmdesát procent jeho občanů, tedy asi 22 milionů lidí, potřebuje pomoc a ochranu. Z nich 8,4 milionu žije v nedostatku potravin a je závislých na potravinové pomoci,“ uvádí Lowcock ve zprávě určené Radě bezpečnosti OSN. Lowcock má Radu seznámit s humanitární situací v Jemenu.

V nejhorším případě může podle něj počet Jemenců ohrožených hladem stoupnout o dalších 5,6 milionu, takže by naléhavou potravinovou pomoc potřebovalo 14 milionů lidí.

Světový program pro výživu (WFP) před týdnem oznámil, že už v příštím měsíci by v Jemenu mohl hlad hrozit 12 milionům lidí.

Lowcock ve své zprávě situaci označil za přímý důsledek konfliktu, který si vyžádal životy 10 tisíc lidí. V jeho výčtu problémů se uvádí, že ceny pohonných hmot stouply o 45 procent, hodnota rijálu k dolaru klesla o 47 procent. „Od září rijál ztratil 20 procent na své hodnotě, což pocítila každá rodina v Jemenu,“ stojí v dokumentu.

V zemi je podle Lowcocka v chodu nejrozsáhlejší humanitární operace na světě a zapojeno do ní je na 200 skupin a agentur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video