Jihovýchodní Asie se připravuje na nejsilnější tajfun sezony | E15.cz

Jihovýchodní Asie se připravuje na nejsilnější tajfun sezony

tajfun
tajfun
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K Filipínám a Číně se podle meteorologů blíží nejsilnější tajfun, jaký má letos postihnout oblast západního Pacifiku. Úřady varovaly obyvatele oblasti před ničivými vichřicemi i záplavami, a rovněž před sesuvy půdy v důsledku prudkých lijáků.

Tajfun Usagi nyní postupuje přes Luzonský průliv, který se nachází mezi Filipínami a Tchaj-wanem. Nejprve se přežene přes severofilipínské ostrovy Batanes a v sobotu ráno se očekává v nejjižnějších oblastech Tchaj-wanu.

Pokud bouře nezmění dráhu, k Hongkongu by měla dorazit v neděli kolem 20:00 místního času (14:00 SELČ). Pak se čeká její postup k jihočínské provincii Kuang-tung, do té doby by ale mohl podle meteorologů tajfun alespoň částečně ztratit na síle.

Na ostrovech Batanes, které obývá asi 16 tisíc lidí, byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti - při něm jsou zakázány veškeré venkovní aktivity a cestování. Nižší pohotovost platí i v minimálně 15 severních provinciích na hlavním filipínském ostrově Luzon.

V kontinentální Číně platí třetí stupeň pohotovosti ze čtyř možných. Na jihu Tchaj-wanu už byla přerušena trajektová doprava a úřady také nařídily vypustit osmnáctimetrovou gumovou kachničku nizozemského umělce Florentijna Hofmana v přístavu Kao-siung.

Hongkongské úřady označily Usagi za „supertajfun“, což je jejich přízvisko pro nejsilnější tropické cyklony s rychlostí větru přesahující 185 kilometrů v hodině.

Vichr, který tajfun provází, má již nyní rychlost 205 kilometrů v hodině a v nárazech může dosahovat až 240 kilometrů za hodinu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video