Jste naši strategičtí partneři? Vydejte tedy Güllena, žádá USA Erdogan | E15.cz

Jste naši strategičtí partneři? Vydejte tedy Güllena, žádá USA Erdogan

Fetullah Güllen
Fetullah Güllen
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje po Spojených státech, aby vydaly duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zorganizování pátečního vojenského převratu. Erdogan to prohlásil na shromáždění se svými stoupenci v Istanbulu. Jak uvedl, byly to "zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám". Gülen, který žije dlouhá léta v USA, jakýkoli podíl na puči odmítl. Do ulic Istanbulu vyšly na podporu turecké vlády tisíce lidí.

Jak Erdogan dodal, vzhledem k tomu, že jsou USA strategickým partnerem Turecka, měly by jejich požadavku vyhovět. Ankara podle něj nikdy neodmítla podobnou žádost ze strany Washingtonu. Nejmenovaný turecký představitel, kterého citovala agentura AP, uvedl, že země „již připravuje oficiální žádost s detailními informacemi o zapojení Gülena do nelegálních aktivit“.

Davu svých stoupenců, kteří vykřikovali hesla, že by v zemi měl být zaveden trest smrti, Erdogan na shromáždění řekl, že podobné požadavky by mohly být prodiskutovány v parlamentu. Pokus o puč podle něj provedla jen menšina v turecké armádě. „Armáda je naše a já jsem hlavní velitel,“ řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.