K Filipínám se blíží další tajfun, bilance předchozího stoupá | E15.cz

K Filipínám se blíží další tajfun, bilance předchozího stoupá

Tajfun Rammasun na Filipínách
Tajfun Rammasun na Filipínách
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet obětí tajfunu Rammasun ve východní Asii stoupl již na 136. Poté, co živel zabíjel v minulých dnech na Filipínách a v Číně, oznámil v průběhu pondělního dopoledne 16 mrtvých také Vietnam. Obyvatelé Filipín se navíc už musí chystat na novou sílící bouři. K zemi se blíží tajfun Matmo, který by měl nad severním okrajem hlavního ostrova Luzon přejít v úterý, uvedli filipínští meteorologové, jež citovala agentura AFP.

Na Filipínách mezitím pokračuje odstraňování škod a sčítání obětí tajfunu Rammasun, který si podle posledních informací vyžádal minulý týden nejméně 94 mrtvých; dalších šest osob je pohřešováno a 437 utrpělo zranění. Podle mluvčí filipínského úřadu pro snížení rizika katastrof většina obětí zahynula pod troskami či vyvrácenými stromy. Pohřešovaní jsou převážně rybáři, kteří navzdory varování vypluli na moře. Statisíce lidí zůstaly po tajfunu bez elektřiny a opravy postupují jen pomalu.

V pátek dorazil Rammasun k jižnímu pobřeží Číny, kde v důsledku jeho řádění zahynulo 26 osob, napsal dnes list The Wall Street Journal. Na nejhůře postiženém jihočínském turistickém ostrově Chaj-nan bylo zničeno 51.000 domů.

V sobotu ráno udeřil Rammasun na severní Vietnam, kde vyvolal mohutné povodně a podle dnešních zpráv vietnamských médií připravil o život nejméně 16 lidí.

Více než 6000 domů bylo poškozeno či zničeno, stejně tak jako 3300 hektarů polí, na nichž se pěstuje rýže a další plodiny. Nejhůře zasažena byla provincie Lang Son. „V mnoha částech Lang Sonu hladina vody o víkendu vystoupala ke střechám domů. Dnes začaly záplavy poprvé ustupovat s tím, jak se zmírnily srážky,“ sdělily místní úřady. Podle vietnamských meteorologů ale mohou deště vyvolat další bleskové záplavy a sesuvy půdy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.