Kanada přijme 25 tisíc uprchlíků, na hlasy odpůrců nehodlá brát zřetel | E15.cz

Kanada přijme 25 tisíc uprchlíků, na hlasy odpůrců nehodlá brát zřetel

Uprchlice ze Sýrie
Uprchlice ze Sýrie
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kanadský ministr zahraničí Stéphane Dion odmítl brát jako argument proti migrační politice vlády výsledek čerstvého průzkumu veřejného mínění. Až 73 procent občanů osmimilionové kanadské provincie Quebec nesouhlasí se záměrem federální vlády přijmout 25 tisíc syrských uprchlíků. Dion řekl, že plán, který počítá s přijetím Syřanů do 1. ledna 2016, bude vláda i nadále prosazovat.

Kanada má po říjnových volbách vládu liberálů. Agentura Leger provedla průzkum v druhé nejlidnatější provincii a zjistila, že 73 procent Quebečanů se obává, že přijetí tak velké skupiny Syřanů zvýší hrozbu útoku. Pro 60 procent dotázaných je nepřijatelné, aby země přijala tak vysoký počet Syřanů.

„Neviděl jsem ten průzkum, ale jeden jsme měli nedávno, totiž volby. Přijali jsme jasný závazek,“ řekl Dion. V Kanadě je podle něj dostatek organizací, které jsou připraveny s přijetím Syřanů pomoci. Také premiér Justin Trudeau v úterý prohlásil, že si za plánem stojí.

Americký Bílý dům má problémy s prosazením svého záměru přijmout příští rok v USA deset tisíc syrských uprchlíků. Proti jsou zejména republikáni, kteří se chystají záměr zablokovat zákonem, který bude požadovat větší záruky pro výběr uprchlíků. Prezident Barack Obama se domnívá, že uprchlíci jsou už teď vybíráni do USA velmi pečlivě. Od roku 2011, kdy začala syrská válka, jich tam bylo přijato přes dva tisíce, v Kanadě zhruba o tisíc více.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video