Kapitána ztroskotané Costy Concordie čeká 16 let vězení | E15.cz

Kapitána ztroskotané Costy Concordie čeká 16 let vězení

Kapitána ztroskotané Costy Concordie čeká 16 let vězení
trajekt Costa Concordia
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Italský soud dnes poslal na 16 let a jeden měsíc do vězení kapitána Francesca Schettina. Uznal ho vinným za ztroskotání výletní lodi Costa Concordia před třemi lety. Neštěstí si v lednu 2012 vyžádalo 32 mrtvých.

Soud uznal Schettina vinným z odpovědnosti za smrt lidí na palubě a za zkázu plavidla. Kapitán dostal také pětiletý zákaz velet lodi a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce.

V Itálii se tak po více než třech letech uzavřel proces, ve kterém byl 54letý Schettino jediným obžalovaným. Kapitán dnes před soudem naposledy promluvil a snažil se ho přesvědčit, že na tragédii nenese hlavní vinu. Prý se stal obětním beránkem, protože se vyšetřovací orgány rozhodly shodit veškerou odpovědnost na něj a „nehleděly přitom na pravdu“.

„Je těžké nazývat životem to, co teď musím prožívat já,“ řekl nakonec kapitán v slzách a dodal, že i on v osudný den 12. ledna 2012 také částečně zemřel.

Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Kapitán neopustil loď jako poslední

Podle prokuratury kapitán nepřímo způsobil smrt 32 lidí, kteří nezahynuli kvůli nárazu na útes, ale kvůli „chaosu, prostojům a chybám“ při následné evakuaci. Potápějící se loď navíc opustil mezi prvními, ačkoli jako kapitán měl být tím posledním, kdo z paluby odejde.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky náročné operaci odtažen teprve v závěru loňského roku. Nyní se pracuje na sešrotování lodi v loděnicích přístavu v Janově.

Názory odjinud: Svět našel nového padoucha: kapitána lodi Costa Concordia

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!