Kauza Pandury: v Rakousku padla dvě obvinění. Jedno prý pro Ficova poradce

Miroslav Výboh

Miroslav Výboh Zdroj: ctk

V Rakousku obvinili dvě osoby v souvislosti s údajnou korupcí při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu. Napsal to server sme.sk s odvoláním na sdělení šéfa rakouské prokuratury pro stíhání hospodářských trestných činů a korupce Norberta Hausera. Sme.sk předpokládá, že jedním z obviněných je slovenský lobbista Miroslav Výboh, blízký premiérovi Robertu Ficovi.

Hauser ovšem totožnost obviněných nechtěl sdělit. Nicméně server připomněl, že vyšetřování týkající se úplatkářské aféry kolem pandurů v Rakousku celou dobu směřovalo právě k Výbohovi a k Izraelci Lovovi Drorimu ze zbrojovky Rafael.

„Vyšetřování je z velké části uzavřené a my momentálně zkoumáme výsledky procesu. Potom rozhodneme o dalším postupu,“ řekl Hauser. Vzhledem k tomu, že řízení není ještě ukončené, nechtěl sdělit podrobnosti, včetně jmen obviněných. Prokuratura podle něj nyní rozhodne, zda na základě získaných důkazů postaví obviněné před soud.

Výboh vinu odmítl

Výboh vypovídal v souvislosti s touto úplatkářskou aférou loni v září i u soudu v Praze, kde obžalobě z korupce při nákupu rakouských obrněných vozidel pro českou armádu čelí i poradce bývalého premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Podezření, že dojednával provize od rakouské zbrojovky Steyr, která je součástí amerického koncernu General Dynamics, tehdy Výboh odmítl.

Dalíka obvinil bývalý zaměstnanec Steyru Stephan Szücs z toho, že požadoval za pokračování v nákupu pandurů 18 milionů eur (půl miliardy korun), což Topolánkův poradce popřel. Tutéž částku pak údajně při neformální schůzce ve Vídni zmínil Výboh bývalému manažerovi zbrojovky Steyr Lutzi Kampmannovi.

Výboh, který je dlouholetým poradcem a přítelem slovenského premiéra Roberta Fica, v kauze před soudem tvrdil, že se vyjednávání účastnil, protože zastupoval některé subdodavatele pro výrobu obrněných aut.