Kerry: Díky příměří ubylo v Sýrii násilí až o 90 procent | e15.cz

Kerry: Díky příměří ubylo v Sýrii násilí až o 90 procent

John Kerry
John Kerry
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Díky příměří ubylo v Sýrii násilností o 80 až 90 procent. Na závěr své návštěvy v Saúdské Arábii to řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Prohlásil také, že před obnovením syrských mírových rozhovorů v Ženevě chce hovořit se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Rozhovory by měly začít v pondělí, jednání s Lavrovem by se mělo podle agentury AFP konat ještě v průběhu víkendu.

USA, Rusko a také Saúdská Arábie jsou členy mezinárodní skupiny, která usiluje o řešení syrské krize diplomatickými prostředky. Kerry také prohlásil, že režim syrského prezidenta Bašára Asada nedokáže současné situace zneužít, protože ostatní se snaží dodržovat příměří.

Klid zbraní začal platit před čtrnácti dny, je v zásadě dodržován, i když pokračují boje proti islámským radikálům, na něž se příměří nevztahuje.

Americký ministr také řekl, že termín ženevských rozhovorů bude tentokrát dodržen. Vládní a opoziční delegace budou stejně jako v prvním kole jednat odděleně. Hlavním prostředníkem je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který druhé kolo svolal původně na 7. březen, ale několikrát pak termín odsunul.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video