Kim Čong-un dostal první oficiální portrét v obří velikosti | E15.cz

Kim Čong-un dostal první oficiální portrét v obří velikosti

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severní Korea dnes odhalila zřejmě první oficiální portrét KimČong-una, čímž pozvedla jeho kult osobnosti na vyšší úroveň. Nový obraz obří velikosti byl poprvé k vidění během návštěvy kubánského prezidenta v KLDR. Uvedl to zpravodajský server BBC.

Zatímco portréty jeho předchůdců jsou vystaveny po celé zemi, Kim Čong-un byl dlouho popisován spíše jako následník nežli vůdce sám o sobě. Jeho role se však postupně změnila, k čemuž přispěly i jeho zahraniční cesty v letošním roce. Dosud byl zpodobňován výhradně na fotografiích či neoficiálních výtvorech svých příznivců.

Kim se na nadživotním obraze směje, hledí mírně doleva a je oblečen v obleku západního střihu s kravatou. „Že se tento malovaný portrét Kim Čong-una objevil v tomto stylu, je silné znamení toho, že by režim mohl začít dále rozvíjet Kim Čong-unův kult osobnosti,“ řekl BBC Oliver Hotham, analytik webu NK News. Styl malby natolik připomíná všudypřítomné portrétystarších Kimů, že „Severokorejci symboliku tohoto kroku určitě pochopí“.

Kim se chopil moci v roce 2011 spíše nečekaně. Když jeho otec náhle zemřel, byl relativně nezkušený a dopředu se nepřipravoval na to, aby se stal budoucím lídrem. Od té doby se ale jeho image změnila, řekl Andrey Abrahamian z Institutu Griffith Asia. "Nejdůležitější symbolické rituály zahrnuly řadu písní a kulturních výtvorů, které oslavují Kim Čong-una a jeho rodinu - dynastii Kimů."

„Všechno, co se událo v roce 2018, rovněž pomohlo (Kimovi) upevnit jeho image,“ řekl analytik Hotham. „Osm vrcholných schůzek se zahraničními hlavami států bylo požitkem pro propagandisty Pchjongjangu, neboť mu pomohly vůdce vykreslit jako mezinárodně uznávaného státníka na rovni Si Ťin-pchinga a Donalda Trumpa.“

Obraz byl dosud předveden pouze v televizi během návštěvy kubánského prezidenta Miguela Díaze-Canela v KLDR. Není jasné, jak s ním režim v budoucnu bude nakládat - teprve se uvidí, zdali bude portrét vystavován jen při zvláštních příležitostech, nebo se stane základním prvkem režimní propagandy jako u otce a dědy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video