Kim Čong-un poprvé navštíví Rusko, již tento týden se setká s Putinem

Kim Čong-un / Ilustrační foto

Kim Čong-un / Ilustrační foto Zdroj: http://kimjongunlookingatthings.tumblr.com

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Vladimír Putin
Vladimir Putin
Kim Čong-un
11
Fotogalerie

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyrazí do Ruska, kde se setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci zveřejněnou minulý týden Kremlem v úterý potvrdila oficiální severokorejská agentura KCNA. Pchjongjang podle agentury AFP oznámil, že schůzka se uskuteční „brzy“, podrobnosti však neuvedl. Média již dříve označila za předpokládaný termín setkání 24. a 25. duben.

KCNA informovala, že Kim „brzy uskuteční návštěvu Ruska na pozvání prezidenta Putina". Témata jejich jednání nespecifikovala.

Vůbec první cestu do Ruska podle tamních médií Kim patrně absolvuje svým obrněným vlakem, jímž vyráží na cesty do okolních asijských zemí. Místem jednání má být patrně Vladivostok, kam již minulý týden přijel šéf kanceláře severokorejského vůdce, jenž bývá pověřován organizací Kimových cest do zahraničí.

Summit se uskuteční nedlouho po severokorejském testu nové taktické zbraně, kterým podle pozorovatelů dává režim v Pchjongjangu najevo snahu modernizovat armádu bez ohledu na Kimova jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten se snaží severokorejského diktátora přesvědčit k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí. Jejich únorová v pořadí druhá schůzka skončila neúspěchem.