KLDR: Jednat o odzbrojení můžeme, jaderných zbraní se ale nevzdáme | E15.cz

KLDR: Jednat o odzbrojení můžeme, jaderných zbraní se ale nevzdáme

Jaderný výbuch v KLDR
Jaderný výbuch v KLDR
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea se nevzdá jaderných zbraní. Odmítá také americké podmínky pro rozhovory, i když je ochotná bavit se o odzbrojení. Napsal to dnes severokorejský deník Rodong sinmun.

Pchjongjang ve čtvrtek nabídl Soulu a Washingtonu seznam podmínek, za nichž je připraven s nimi jednat. Je mezi nimi zrušení mezinárodních sankcí. Agentura Reuters napsala, že je to náznak ukončení několikatýdenního napětí, které KLDR vyprovokovala nepřátelskými výpady a hrozbami vůči USA a Jižní Koreji. USA dle Reuters ale čekají na jednoznačné prohlášení, že je KLDR připravena zastavit jaderné aktivity.

„USA by neměly uvažovat o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, dokud těchto zbraní nebude zbaven svět. KLDR může s USA jednat o odzbrojení, ale ne o odstranění jaderných zbraní,“ napsal Rodong sinmun.

KLDR v roce 2005 podepsala dohodu, v níž je jí zaručena pomoc za to, že se těchto zbraní zbaví. Později ale od tohoto závazku odstoupila. Teď své jaderné zbraně označuje za nedocenitelný odstrašující prostředek, jehož se nikdy nevzdá. V únoru Severokorejci provedli svůj třetí jaderný test, na což OSN reagovala novými sankcemi. Pchjongjang pak vystupňoval hrozby jaderným útokem na Jižní Koreu a USA.

Napětí na Korejském poloostrově bude jedním z hlavních témat jednání, jež při své nynější asijské cestě povede americký ministr zahraničí John Kerry v Jižní Koreji, Japonsku a Číně. Kerry zdůrazňuje, že ho zajímá diplomatické řešení napětí. Seznam severokorejských podmínek však označil za nepřijatelný.

Kim Čong-un hraje o uznání a moc. Může uspět?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.