KLDR na protest proti cvičení USA odpálila střely krátkého doletu | E15.cz

KLDR na protest proti cvičení USA odpálila střely krátkého doletu

KLDR na protest proti cvičení USA odpálila střely krátkého doletu
Severokorejští vojáci
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Andy Wong

ČTK

Severní Korea v pondělí odpálila ze svého východního pobřeží dvě střely krátkého doletu, které po asi 490 kilometrech dopadly do moře. Rakety KLDR odpálila jen několik hodin před začátkem pravidelného společného vojenského cvičení Jižní Koreje a USA, napsala agentura Reuters.

Severokorejské odpálení raket vzápětí ostře kritizovalo Japonsko, podle nějž představovalo ohrožení námořního i leteckého provozu. Pchjongjang označuje pravidelné americko-jihokorejské vojenské manévry za přípravu války a „nácvik invaze“ do KLDR. Cvičení potrvá do konce dubna.

KLDR odpálila rakety do moře, aniž vyhlásila jakoukoli zónu bez lodního či leteckého provozu, což je podle Soulu jasná provokace. „Pokud KLDR bude provádět provokativní kroky, naše armáda ostře a tvrdě zakročí tak, aby toho Severní Korea litovala do morku kostí,“ řekl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany.

Také Pchjongjang vystupňoval rétoriku; mluvčí vrchního štábu armády prohlásil, že Washington a Soul by se měly za společné manévry stát terčem „nelítostných útoků“.

Povolené střely

Severní Korea testuje často své střely krátkého doletu, které jí mezinárodní společenství nezakazuje. OSN zavedlo sankce proti KLDR jen za její odpalování raket dlouhého doletu. V reakci na chystané každoroční vojenské cvičení Američanů a Jihokorejců Severní Korea už začátkem února také cvičně odpálila novou řízenou střelu určenou k ničení nepřátelských plavidel.

Pchjongjang letos nabídl, že zastaví jaderné testy, pokud Washington manévry odvolá. Spojené státy nabídku odmítly s tím, že cvičení mají obranný charakter.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!