Klid zbraní na východě Ukrajiny má zajistit „horká linka“ | E15.cz

Klid zbraní na východě Ukrajiny má zajistit „horká linka“

Tank proruských separatistů na východě Ukrajiny (duben 2015)
Tank proruských separatistů na východě Ukrajiny (duben 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velitelé armádních a povstaleckých jednotek operujících u ukrajinské obce Šyrokyne na jihu Doněcké oblasti se rozhodli udržovat kontakt, aby zabránili případným dalším střetům. Z obce, která leží na východním předměstí azovského přístavu Mariupol a je považována za nezranitelnější úsek fronty, o tom informovala agentura Interfax.

Šyrokyne bylo od vyhlášení únorového příměří opakovaně místem poměrně tvrdých bojů, z jejichž vyvolání se vzájemně obviňovaly obě bojující strany. Povstalci podle Kyjeva neváhali do ostřelování ukrajinských pozic nasadit těžké zbraně, které měly být podle mírové dohody z linie palby staženy. Během posledních dvou dnů ale boje u Šyrokyne ustaly.

Na dojednání kontaktu mezi veliteli znepřátelených stran se podle Interfaxu podílel ruský generál Alexandr Lencov a jeho ukrajinský kolega Oleksandr Rozmaznin. „Kontakt velitelů byl navázán, doufám, že v blízké době začnou spolupracovat. Je dobře, že palba z těžkých zbraní ustala,“ řekl Rozmaznin novinářům. K jeho mínění se připojil i Lencov.

Podrobnosti o tom, jak „horká linka“ funguje, agentura Interfax nepřinesla. Povstalci se v minulosti netajili úmyslem proniknout přes Šyrokyne do Mariupolu, který je považován za hlavní překážku na cestě z Ruska podél pobřeží Azovského moře na anektovaný Krym.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.