Kodaňský útočník je mrtev, Netanjahu zve Židy do Izraele | E15.cz

Kodaňský útočník je mrtev, Netanjahu zve Židy do Izraele

Kodaňský útočník je mrtev, Netanjahu zve Židy do Izraele
Místo střelby u synagogy v Kodani
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Dánská policie zastřelila muže odpovědného za smrt dvou lidí a zranění dalších pěti při útocích v Kodani, z nichž jeden se odehrál na akci věnované svobodě projevu a druhý před synagogou. Střelcem byl zřejmě 22letý muž narozený v Dánsku, který jednal nejspíš sám. Policie ale v souvislosti s útoky provedla razii v kodaňské internetové kavárně a zatkla dvě osoby. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na události vyzval evropské Židy k vystěhování do Izraele.

Pachatel byl policii znám kvůli jeho vazbám na zločinecké gangy. Podle dánských médií se jmenuje Omar El-Hussein. Před dvěma týdny byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za násilné napadení. Při prohlídkách v parku a mužově bytě ve čtvrti Nörrebro policie našla mimo jiné automatickou zbraň, kterou střelec použil při prvním útoku. Při druhém měl u sebe dvě pistole.

Dánské úřady ale připouštějí, že se pokoušel napodobit lednový masakr v Paříži, kde teroristé zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a na prodejnu židovských rituálních potravin.

„Dánsko zasáhl teror,“ prohlásila dnes dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová. „Neznáme zatím motiv, ale jsme si vědomi, že existují síly, které chtějí Dánsko poškodit. Chtějí zablokovat svobodu projevu,“ varovala. Dánská královna Margrethe vyzvala Dány, aby drželi spolu.

Útočník zabil v Kodani dva lidi, střílel v kavárně a u synagogy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že jeho kabinet hodlá podnítit masivní vystěhovalectví evropských Židů do Izraele. „Židé jsou znovu vražděni jen proto, že jsou Židé. Tato vlna útoků bude pokračovat, stejně jako vražedné antisemitské útoky. Židé si zaslouží bezpečí v každé zemi, ale my říkáme našim židovským bratrům a sestrám, že jejich domovem je Izrael,“ sdělil Netanjahu. Reagoval tak na informace, že jednou z obětí kodaňských atentátů je mladý Žid.

Francouzský prezident François Hollande v neděli navštívil dánské velvyslanectví v Paříži, aby dánský lid a oběti ujistil solidaritou Francie, informoval Elysejský palác.

Útoky odsoudili i další světoví politici včetně britského premiéra Davida Camerona a německé kancléřky Angely Merkelové, ale také například Saúdská Arábie. „Střelba v Kodani je šokujícím útokem na svobodu slova a vyznání,“ prohlásil Cameron. Merkelová telefonicky hovořila s dánskou premiérkou a odsoudila „pohrdání lidskou důstojností“. Účast se zraněnými a s rodinami obětí vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka.

údajný atentátník k kodaňské kavárnyúdajný atentátník k kodaňské kavárnyAutor: čtk/AP
Kodaňský atentátník (foto: ČTK/AP).

Terčem prvního násilného činu se v sobotu stala umělecká kavárna, kde se konala debata o svobodě slova, kterou pořádal švédský kreslíř Lars Vilks, kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda. O život přišel pětapadesátiletý civilista, tři policisté utrpěli zranění. Vilks, jenž vyvázl nezraněn, byl dlouhodobě terčem výhrůžek kvůli kontroverzním karikaturám proroka Mohameda s tělem psa z roku 2007.

Obětí sobotní střelby je podle Dánského filmového institutu pětapadesátiletý režisér dokumentárních filmů Finn Nörgaard, jenž pracoval pro dánskou televizi. V roce 2008 natočil například snímek Le Le o vietnamských přistěhovalcích v Dánsku.

V noci na neděli si pak jednu civilní oběť a dva zraněné policisty vyžádala střelba před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně. Útočník zasáhl mladého Žida do hlavy a dva policisty do ruky a do nohy. Podle dánské židovské komunity je mrtvým sedmatřicetiletý Dan Uzan, který byl členem ostrahy kodaňské synagogy při náboženském obřadu bar micva.

Policista poblíž kodaňské synagogy, kde dopadli údajného atentátníka z umělecké kavárnyPolicista poblíž kodaňské synagogy, kde dopadli údajného atentátníka z umělecké kavárnyAutor: čtk/AP
Policista na místě střelby u kodaňské synagogy (ČTK/AP).

V neděli nad ránem policisté ve středu města zastřelili při pátrání po pachatelích muže, který na ně zahájil palbu, informoval na svých internetových stránkách dánský deník Berlingske Tidende. Policisté později oznámili, že zastřelený muž je pachatelem obou předchozích útoků.

Policie v neděli odpoledne pravděpodobně v souvislosti s vyšetřováním obou útoků provedla razii v internetové kavárně ve čtvrti Nörrebro, v níž byl ráno zastřelen atentátník. Podle dánské televize byli při zásahu velkého množství těžce ozbrojených policistů zatčeni nejméně dva lidé.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!