Konec braní orgánů popraveným. Čína s tím skončí 1. ledna | E15.cz

Konec braní orgánů popraveným. Čína s tím skončí 1. ledna

Konec braní orgánů popraveným. Čína s tím skončí 1. ledna
Operace (ilustrační foto).
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Čína 1. ledna ukončí dosavadní kontroverzní praktiku odebírání orgánů k transplantacím od popravených vězňů. Agentura AFP nicméně připomněla, že Peking snižování své závislosti na orgánech od popravených vězňů sliboval v minulosti opakovaně a že stále není jasné, jakým způsobem by měl být tento zdroj nahrazen.

Oficiální statistiky čínského ministerstva zdravotnictví ukazují, že zhruba 1,5 milionu Číňanů potřebuje transplantaci, z toho 300 tisíc naléhavě. Ročně je ale provedeno jen 10 tisíc zákroků.

Organizace pro lidská práva označují odebírání orgánů popraveným zločincům za zneužívání odsouzenců na smrt a obviňují čínskou vládu, která popravuje nejvíc lidí na světě, že je nutí orgány darovat. Peking tato nařčení odmítá a tvrdí, že odsouzenci tak činí dobrovolně. Mnozí Číňané na tuto praktiku rovněž pohlížejí jako na způsob, jakým zločinci mohou odčinit své skutky.

Čína od 1. ledna „zcela ukončí využívání popravených vězňů jako zdroje orgánů pro transplantace,“ citoval deník Southern Metropolis Daily šéfa čínského výboru pro darování orgánů Chuang Ťie-fua. Jediným zdrojem orgánů pro transplantace budou dobrovolné dary, dodal Chuang, který v minulosti působil jako náměstek ministra zdravotnictví.

Tělo má zůstat nedotčené

V Číně ale není dobrovolné dárcovství orgánů příliš zavedené, mimo jiné proto, že mnozí Číňané věří v posmrtnou reinkarnaci a tudíž v nutnosti zachovat tělo nedotčené. K tomu se přidávají i obavy z potenciální korupce. Podle agentury AFP tak v Číně dá souhlas k posmrtnému odběru orgánů pouze 0,6 člověka na milion lidí. Česká republika je s 19,8 zemřelými dárci na milion obyvatel v půlce evropského žebříčku.

Po vytvoření nového dárcovského systému v Číně během letoška darovalo orgány asi 1500 lidí, což je víc než za předchozí čtyři roky dohromady, napsala agentura AFP.

Čína odmítá sdělit, kolik vězňů každoročně popraví. Organizace Amnesty International odhaduje, že jejich počet jde do tisíců, což je podstatně víc než ve všech ostatních zemích světa dohromady. Nadace Dui Hua se sídlem v San Francisku odhadla, že v roce 2013 nechal Peking popravit 2400 lidí, což znamená výrazný pokles oproti roku 2002, kdy popravených bylo 12 tisíc.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!