Konec příměří. Koalice obnovila letecké údery na Jemen | E15.cz

Konec příměří. Koalice obnovila letecké údery na Jemen

Provládní vojska v Adenu
Provládní vojska v Adenu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koalice vedená Saúdskou Arábií dnes přinejmenším ve dvou jemenských provinciích obnovila nálety na pozice šíitských rebelů. Koalice tím přerušila jednostranně vyhlášené humanitární příměří, které mělo původně trvat pět dní. Cílem příměří, které začalo platit v neděli ve 23 hodin našeho času, bylo zajistit dodávky humanitární pomoci jemenským civilistům.

Vůdce šíitů nejprve pětidenní příměří odmítl, poté vedení povstalců oznámilo, že OSN o klidu zbraní oficiálně neinformovala. Zda dnešní údery znamenají úplný konec několikadenního příměří, nebo jen jeho narušení, není zatím jasné.

Klid zbraní jen krátce po jeho začátku narušilo ostřelování a následně i pozemní boje v oblasti města Taíz na jihu Jemenu. Boje se dnes rozhořely i v provincii Maríb a v okolí strategické vojenské základny v provincii Láhidž, popsali agentuře AP svědci. Několik střel dopadlo dnes přes jemenskou hranici také na území saúdskoarabské oblasti Džizán. Rijád na útoky odpověděl ostřelováním šíitských pozic na severu Jemenu. V metropoli Saná v centrální části země to nicméně po celý den vypadalo, že příměří je dodržováno, uvedla agentura AFP.

Umírali členové provládních jednotek

Při obnovených úderech koalice dnes údajně nedopatřením zahynulo na dvou místech provincie Láhidž 15 členů jednotek věrných jemenskému prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu, kterého Rijád svými nálety podporuje. Dalších 40 bojovníků prý utrpělo zranění. Letecký úder původně mířil na nedalekou vojenskou základnu Anad, kterou ovládají šíitští povstalci.

Při útocích na kontrolní stanoviště šíitských povstalců v severojemenském městě Amrán dnes zahynulo sedm rebelů a deset dalších bylo zraněno.

Šíitští vzbouřenci začali Jemen obsazovat od loňského září, jemenský prezident Hádí následně uprchl do exilu v Saúdské Arábii. Proti rebelům od 26. března podniká nálety koalice sunnitských zemí v čele se Saúdskou Arábií. Jejich cílem je zajistit, aby se k moci vrátil Hádí. V bojích dosud zahynulo více než 3500 lidí. Podle mezinárodních organizací potřebuje v Jemenu humanitární pomoc přes 20 milionů z celkových zhruba 25 milionů obyvatel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video