Kosmonauti na ISS musí kvůli selhání Progressu šetřit zásobami | E15.cz

Kosmonauti na ISS musí kvůli selhání Progressu šetřit zásobami

Rameno Mezinárodní vesmírné stanice
Rameno Mezinárodní vesmírné stanice
• 
ZDROJ: NASA, CC BY 2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli zmařené misi ruské nákladní lodi Progress, která čeká pád do atmosféry, dostala posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) doporučení, aby šetřila životně důležité zdroje. Tvrdí to ruská tisková agentura Interfax s odkazem na zdroje z ruského kosmického průmyslu. Progress má svůj nevydařený let ukončit v příštích dnech a jeho úlomky by mohly na Zemi dopadnout v pátek nebo v sobotu.

Progress startoval 28. dubna z kazašského Bajkonuru, ale kvůli sérii poruch se stal neovladatelným. Příčinu potíží ruští experti přesně neznají, protože s lodí neexistuje žádné spojení. Progress krouží nekontrolovaně kolem Země a jeho dráha se postupně a neodvratně snižuje.

Nákladní loď měla šestičlenné rusko-americko-italské posádce dopravit 2,5 tuny nákladu, z toho tunu podle Interfaxu tvořily zásoby pro zajištění základních životních potřeb. Byly mezi nimi mimo jiné součástky potřebné pro chod kriticky důležitých systémů, které se většinou po určité době kvůli opotřebování vyměňují. Jde například o rozvody elektřiny či systémy pro regeneraci vody, o klimatizaci nebo zpracování odpadů.

Šetřit součástky i vodu

Nyní prý kosmonauti dostali pokyn, aby životnost dosluhujících součástek prodloužili s ohledem na jejich faktický stav. Progress měl na ISS rovněž dopravit zdravotnické zařízení a léky, hygienické prostředky, zásoby kyslíku a 420 litrů pitné vody. Ty mohou kosmonautům chybět.

Podle zdroje Interfaxu není vyloučeno, že počet členů posádky se sníží z nynějších šesti na tři. Příští posádka má podle plánu odletět k ISS 26. května a mají ji tvořit Rus Oleg Kononěnko, Američan Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui. Podle dřívějších zpráv ruských médií se uvažuje o tom, že start bude odložen.

Další zásoby "doveze" nejspíš až Dragon

Příští nákladní lodí, která k ISS zamíří, bude zřejmě americký Dragon společnosti SpaceX. Interfax píše, že jeho náklad bude po havárii Progressu muset být upraven.

Kdy stávkující Progress shoří a kdy případné úlomky dopadnou na Zemi, není zatím jasné. Podle dřívějších zpráv lze očekávat, že část trosek o váze do jednoho kilogramu dopadne v sobotu do Atlantického oceánu, asi 1600 kilometrů východně od Kuby. Američtí vědci ale dnes údajně spočítali, že dopad lze spíš očekávat při tichomořských březích USA, a to už v pátek. Informace o pádu úlomků se ale ještě mají zpřesňovat, napsal Interfax.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video