Kosovský hacker dostal v USA dvacet let za to, že předával IS data | E15.cz

Kosovský hacker dostal v USA dvacet let za to, že předával IS data

ČTK

Soud v americké Virginii odsoudil kosovského hackera ke 20 letům vězení za předání osobních údajů více než tisíce Američanů teroristické organizaci Islámský stát (IS). Podle verdiktu soudu Kosovan ohrozil Američany i národní bezpečnost Spojených států.

Jedenadvacetiletý Ardit Ferizi z Kosova, který si na internetu přezdíval Th3Dir3ctorY, byl zatčen loni v říjnu v Malajsii a letos v lednu vydán do USA. V pátek byl uznán vinným z poskytnutí materiálu nepříteli Spojených států.

Kosovský hacker podle soudu předal osobní data asi 1350 zaměstnanců armády a vládních úřadů teroristům z IS. Podle obžaloby si byl Ferizi vědom, že tím může ohrozit bezpečnost osob, jejichž data ukradl. Šlo o seznam jmen s emailovými adresami, telefonními čísly, hesly a adresami, které Ferizi získal nelegálně z několika serverů vládních úřadů i firem.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti je tento soudní případ první svého druhu a představuje spojení „teroru a kybernetických hrozeb“. Soud ve Virginii za něj udělil maximální možný trest.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.