Státy EU se domluvily, jak trestat lidi, kteří podporují islámský stát | e15.cz

Státy EU se domluvily, jak trestat lidi, kteří podporují islámský stát

ilustrační foto, Belgická policie po útocích v Bruselu
ilustrační foto, Belgická policie po útocích v Bruselu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Členské země Evropské unie se dnes dohodly na právním rámci, podle kterého bude moci EU zmrazit majetek a zakázat vstup osobám podporujícím teroristické organizace Islámský stát (IS) či Al-Káida. Dosud se podobné sankce mohly týkat jen lidí a právnických entit, které jsou na seznamech OSN, či musela každá členská země EU rozhodovat samostatně. Omezení budou platit také pro občany ze členských zemí, kteří od IS nebo Al-Káidy získali výcvik jako takzvaní zahraniční bojovníci.

Sankce nyní bude možné uvalit na ty, kdo plánují či provádějí teroristické útoky, poskytují oběma organizacím peníze, pohonné hmoty či zbraně nebo u nich absolvovali výcvik.

Na budoucí seznam také budou moci být zařazeny osoby, které pro IS verbovaly nebo se mimo území Evropské unie dopustily výrazného porušování lidských práv, tedy nejen vražd, únosů, znásilňování, sexuálního zneužívání, ale také vynucených sňatků a otrokářství, tedy obchodu s lidmi.

Unie bude moci též přijmout omezující kroky vůči osobám, které cestují či mají zájem cestovat - ať už po EU či mimo ni - s cílem podpory obou organizací či právě kvůli získání výcviku.

Na takzvané zahraniční bojovníky jsou přitom některá opatření přímo cílena, uvedla dnes Rada EU. V případě, že se jedná o občany členské země unie, bude jim nyní možné zakázat vstup do všech ostatních zemí EU. Konkrétní jména na budoucí seznam dodají - stejně jako v jiných případech podobných sankcí - jednotlivé členské země unie, které se poté na konečné podobě soupisu musí shodnout jednomyslně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video