Krize na Blízkém východě se prohlubuje, Kuvajt stáhl velvyslance z Teheránu | E15.cz

Krize na Blízkém východě se prohlubuje, Kuvajt stáhl velvyslance z Teheránu

Muž čte zprávu o popravě šíitského duchovního
Muž čte zprávu o popravě šíitského duchovního
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kuvajt se připojil k zemím, jež omezují vztahy s Íránem kvůli čerstvé regionální krizi. Vyvolaly ji útoky na zastupitelství Saúdské Arábie v Íránu. Kuvajt odvolal svého velvyslance z Teheránu.

Vztahy s Íránem v neděli přerušila Saúdská Arábie a v pondělí ji následovaly Súdán a Bahrajn. Na úroveň chargé d´affaires vztahy snížily Spojené arabské emiráty. Podle zatím nepotvrzených zpráv hodlá vztahy omezit také východoafrické Džibutsko.

Íránci plenili saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu a konzulát v Mašhadu kvůli popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Království v sobotu popravilo 47 lidí za terorismus a jedním z odsouzenců byl šajch Nimr Bákir Nimr.

Ačkoli byl odsouzen údajně rovněž za teroristické činy, byl znám jako kritik politiky Rijádu vůči šíitům, kteří tvoří v království menšinu. Z 29 milionů občanů se většina hlásí k sunnitskému islámu, šíitský, jehož mluvčím je Írán, vyznává asi desetina Saúdských Arabů.

Saúdská Arábie a její spojenci obviňují Írán z rozněcování nepokojů mezi šíity žijícími v sunnitských zemích. Liga arabských států kvůli nové krizi na 10. ledna svolala své mimořádné zasedání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video