Krizové situace na hranicích začnou společně řešit i postsovětské státy | E15.cz

Krizové situace na hranicích začnou společně řešit i postsovětské státy

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezidenti skupiny postsovětských států se na summitu v Kazachstánu dohodli na koordinovaném postupu při řešení krizových situací na vnějších hranicích Společenství nezávislých států (SNS). Ruský prezident Vladimir Putin své partnery informoval o útocích ruského letectva v Sýrii, které podle něj dosáhly "působivých úspěchů". Operace je podle něj časově omezena.

Putin se ve svém projevu věnoval situaci v Afghánistánu, kterou označil za „téměř kritickou“. Vyzval své partnery, aby byli připraveni na společný postup při odvracení případných útoků.

Summit se podle TASS usnesl na vytvoření skupiny, složené ze zástupců pohraniční stráže a „jiných úřadů“, která má krizové situace na hranicích řešit. Schválen byl rovněž program spolupráce při ochraně vnějších hranic SNS do roku 2020.

Přečtěte si:

Společenství nezávislých států je postsovětské seskupení devíti zemí, v němž má hlavní slovo Moskva. Jeho členy jsou kromě Ruska Bělorusko, Kazachstán, Moldavsko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Arménie a Ázerbájdžán. Ukrajina, která byla v organizaci pozorovatelem, po ruské anexi Krymu oznámila, že SNS opouští.

Putin dnes informoval své partnery o ruských úderech na údajné teroristické základny v Sýrii. Prohlásil, že ruští vojáci dosáhli na Blízkém východě „působivých úspěchů“ a útočí na cíle schválené předem syrským vedením. Rusko přitom usiluje o „vytvoření co nejširší koalice pro boj s extremisty a teroristy,“ řekl ruský prezident.

Putin zvlášť zdůraznil, že ruské útoky v Sýrii mají „pevný rámec“. Letecké a raketové údery podle něj míří výhradně na teroristické cíle. „Existuje rovněž časové omezení, a to po dobu útočných operací syrských vojsk proti teroristům,“ poznamenal Putin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video