Krym má problémy s elektřinou, dodávka z Ukrajiny vázne | E15.cz

Krym má problémy s elektřinou, dodávka z Ukrajiny vázne

Krym má problémy s elektřinou, dodávka z Ukrajiny vázne
Krym
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Úřady anektovaného Krymu byly nuceny zahájit přídělovou distribuci elektřiny v důsledku výrazného omezení dodávek energie z ukrajinských elektráren. Odběratelé budou periodicky odpojováni od proudu, některé obytné čtvrti ve větších městech se bez elektřiny občas musejí obejít už od září. Oznámila to istributor elektřiny Krymenergo.

Rusko zabralo ukrajinský poloostrov v březnu a území s velkou většinou ruskojazyčného obyvatelstva se od té doby potýká s vážnými hospodářskými problémy. Kromě nedostatku vody a výpadků v zásobování je hlavním problémem právě elektřina.

Z ukrajinské pevniny proud na Krym směřuje přes čtyři dálková vedení, z nichž funkční je jediné. Jedno z nich bylo odpojeno v polovině listopadu kvůli údajné opravě, další dvě vypnul Kyjev ve středu.

Podle ruských novinářů se Kyjev rozhodl vystavit Krym blokádě, a stejně tak postupuje proti povstaleckým územím na Donbasu. Ukrajinská centrální banka ve středu oznámila, že v oblastech kontrolovaných separatisty vypnula všechny bankomaty. Povstalecká agentura Novorossija uvedla, že v Luhansku už žádný bankomat nefunguje a nemožné jsou i platby kreditními nebo debetními kartami.

Prezident Petro Porošenko svým nedávným dekretem nařídil zastavení výplaty penzí a veškerých sociálních dávek v oblastech, jež jsou pod kontrolou vzbouřenců.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!