Krym ovládla nervozita. V Sevastopolu je dvojvládí | E15.cz

Krym ovládla nervozita. V Sevastopolu je dvojvládí

Krym ovládla nervozita. V Sevastopolu je dvojvládí
Na ukrajinském poloostrově Krym hlídkují námořníci
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Na ukrajinském černomořském poloostrově Krym je neklid, v Sevastopolu fakticky panuje dvojvládí a nervozitu zvyšují pověsti o osudu sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče. Podle nepotvrzených zpráv ukrajinské agentury Unian se prý Janukovyč uchýlil na základnu ruské námořní pěchoty v sevastopolském Kozáckém zálivu.

O víkendu se v Sevastopolu sešlo na demonstraci 30 tisíc lidí, kteří vyslovili nedůvěru vedení radnice a novým starostou zvolili ruského podnikatele Alexeje Čalého. Dosavadní sevastopolský starosta Vladimir Jacuba funkci složil a vystoupil ze Strany regionů. Demonstranti na náměstí ho vypískali.

Zmocněnec demonstrantů Čalyj nabídku vést město přijal. Zastupitelstvo ale jeho mandát neuznává a akce proruských radikálů označilo za nezákonné. Ve městě panuje dvojvládí.

Krymské obyvatelstvo je z téměř dvou třetin ruskojazyčné, mnozí obyvatelé poloostrova mají ruské občanství. Autonomní region tvrdě kritizuje změnu vlády v Kyjevě a autoritu proevropských povstalců neuznává.

Strach z pogromů

V Sevastopolu je velká ruská vojenská základna, kterou si Moskva od ukrajinské vlády dlouhodobě pronajala. Podle představ promoskevských radikálů by se právě ruská posádka měla o „bezpečí obyvatel před pogromy“ postarat.

Na Krymu ale žije i čtvrt milionu Tatarů, kteří se proti sblížení s Moskvou důrazně stavějí. Desetitisíce krymských Tatarů byly v roce 1944 na rozkaz sovětského diktátora Josifa Stalina deportovány z poloostrova kvůli údajné kolaboraci s německou okupační mocí. Teprve po zániku SSSR se mohli vrátit zpět do vlasti.

Proruský krymský parlament minulý týden oznámil, že hodlá anulovat usnesení sovětského komunistického politbyra z roku 1954, které zmocnilo tehdejšího vládce SSSR Nikitu Chruščova předat Krym Ukrajině „darem“. Poloostrov do té doby patřil dlouhá desetiletí Rusku. I tato akce na Krymu vyvolala konflikt, protože šéf krymské autonomní vlády Anatolij Mogiljov radikální názor zastupitelů odmítl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!