Kvůli tajfunu opustily své domovy na dva miliony Číňanů | E15.cz

Kvůli tajfunu opustily své domovy na dva miliony Číňanů

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tajfun Chaj-kchuej, který provázejí silné deště a vítr o rychlosti až 150 kilometrů v hodině, dnes nad ránem dorazil nad čínskou pevninu v oblasti provincie Če-ťiang. Před bouří musely být evakuovány téměř dva miliony lidí z pobřežních regionů. Zrušeno bylo také více než 500 domácích i mezinárodních letů ze Šanghaje a dalších měst.

Ve vesnických oblastech záplavy způsobené tajfunem podle agentury Nová Čína uvěznily kolem 130 lidí. O případných obětech se agentura zatím nezmínila.

V mnohamilionové Šanghaji úřady kvůli nejnovější bouři zakázaly veškeré venkovní skupinové činnosti, uzavřely všechny městské parky a přerušily letní vyučování. Do Šanghaje, která patří mezi nejvytíženější nákladní přístavy na světě, kvůli tajfunu nesměly vplout žádné lodě. Uzavřen byl také další klíčový přístav Ning-po v provincii Če-ťiang.

Ještě dnes by se střed tajfunu měl přesunout severozápadně, ale meteorologové očekávají, že silný vítr i mohutné srážky budou oblast sužovat ještě dalších 48 hodin.

Chaj-kchuej je již třetím tajfunem, který za necelý týden Čínu zasáhl. Předchozí dva - Damrey a Saola - si ve střední Číně a na jejím severovýchodě vyžádaly nejméně 25 životů. Tajfun Saola zasáhl i Filipíny, kde si vyžádal nejméně 69 obětí. Z metropole Manila muselo být evakuováno přes čtvrt milionu lidí, život ve městě se zcela zastavil. Deště přitom dosud neustaly a řada chudinských čtvrtí v Manile a okolí je odříznuta od okolního světa.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video