Kyjev a povstalci si vyměnili desítky zajatců

Na Ukrajině stále dochází k porušování příměří - proruský rebel na snímku stojí před místním dolem v Doněcku, který zasáhlo ostřelování

Na Ukrajině stále dochází k porušování příměří - proruský rebel na snímku stojí před místním dolem v Doněcku, který zasáhlo ostřelování Zdroj: CTK/AP/Sergei Grits

Ukrajinské vládní síly a proruští separatisté si v noci na dnešek vyměnili několik desítek zajatců. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. S výměnou zajatců počítá dohoda o příměří na východě Ukrajiny, uzavřená před týdnem v Minsku.

„Jako výsledek jednání bylo ze zajetí povstalců osvobozeno včera 21 a právě nyní (dalších) 36 ukrajinských vojáků. Příměří nám umožňuje osvobodit naše chlapce, posílit armádu a vybudovat silnou obranu, abychom uhájili naše města a vsi,“ uvedl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina.

Ukrajinci naopak podle agentury AP propustili 31 rebelů, zajatých během pětiměsíčního konfliktu, který si vyžádal více než 3000 obětí na životech.

Příměří z minulého pátku bylo již několikrát porušeno. Krátce po výměně zajatců bylo v centru Doněcku, povstalecké bašty na východě země, slyšet palbu raketometů.

Ukrajinská armáda v dnešním komuniké uvedla, že příměří se vcelku dodržuje, ale - ačkoliv armáda prý zastavení palby naprosto respektuje - povstalci během čtvrtka v několika případech ostřelovali ukrajinské vojáky, a to i jejich pozice u doněckého letiště.

Od vyhlášení příměří bylo ze zajetí propuštěno asi 700 příslušníků vládních sil. Různé zdroje uvádějí odlišná čísla ohledně zbývajícího počtu zajatců. Rebelové dříve slibovali, že do konce týdne propustí 863 zajatých ukrajinských vojáků výměnou za 311 zajatců z řad ozbrojených separatistů. Podle ukrajinského generála Volodymyra Rubana prý rebelové drží v zajetí stále více než tisícovku ukrajinských vojáků.