Kyjev poslal věřitelům návrh na restrukturalizaci, rozhodne se ve čtvrtek | E15.cz

Kyjev poslal věřitelům návrh na restrukturalizaci, rozhodne se ve čtvrtek

Kyjev, Ukrajina (ilustrační foto)
Kyjev, Ukrajina (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Ukrajinské ministerstvo financí poslalo skupině největších soukromých věřitelů nový návrh na restrukturalizaci státního dluhu Ukrajiny. Investory zároveň pozvalo na čtvrteční schůzku k "rozhodujícím" jednáním. Úřad to podle agentury Reuters uvedl v dnešním sdělení.

Ukrajina vede od jara jednání o restrukturalizaci dluhu v celkovém objemu 23 miliard dolarů (567 miliard korun). Jednání se kvůli rozdílným postojům protahují, nyní trvají déle než čtyři měsíce. Zatímco Kyjev chce, aby věřitelé přistoupili na snížení jistiny svých dluhopisů, ti odpis hodnoty dluhů odmítají a navrhují jen prodloužení jejich splatnosti.

Reuters ale s odvoláním na zdroje v pátek informoval, že Kyjev chápe tento týden jako lhůtu pro dosažení dohody. Ministerstvo financí v e-mailovém sdělení uvedlo, že ráno nový návrh poslalo skupině věřitelů. „Vzhledem k právním aspektům ohledně včasné realizace návrhu bude pro jednání rozhodující tento týden. Ministerstvo proto vybídlo věřitele, aby se na vysoké úrovni zúčastnili ve čtvrtek jednání v Londýně,“ uvedl úřad podle Reuters.

Zmírní Kyjev požadavky?

Reuters již ve čtvrtek uvedl, že věřitelé ve svých nejnovějších návrzích počítali se snížením hodnoty dluhopisů o pět procent, což by mohlo znamenat zmírnění jejich dosavadního postoje. Kyjev dosud trval na snížení jistiny o 40 procent. Není zatím jasné, zda svůj původní požadavek v nejnovějším návrhu upravil.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Restrukturalizací dluhu státu a státních organizací chce vláda v Kyjevě ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů (985 miliard korun), na němž se země letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.