Lavrov: Rusko, Írán i Turecko musejí pomoct Sýrii zbavit se teroristů

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov

Rusko, Írán a Turecko se shodly, že mírový proces v Sýrii musí pokračovat navzdory úderům, které v zemi nedávno podnikla západní koalice. Na jednání se svými protějšky v Moskvě to dnes uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Všechny tři země musejí podle něj pomoci syrské vládě zbavit zemi teroristů. Koho spojenec syrského režimu Moskva považuje za teroristy, již neupřesnil. Podle Damašku jsou teroristickými organizacemi všechny skupiny, které v Sýrii nebojují na straně vlády prezidenta Bašára Asada.

Šéf ruské diplomacie rovněž uvedl, že prohlášení některých zástupců syrské opozice poškozují snahy vzkřísit ženevské mírové rozhovory. Ty se v minulosti konaly pod záštitou OSN a jejich cílem bylo najít politické řešení syrského konfliktu. Podle šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua musejí Moskva, Teherán a Ankara spolupracovat s OSN, aby "byla zajištěna legitimita" jakéhokoli politického řešení situace v Sýrii. Jakékoli vojenské řešení by bylo nelegální a neudržitelné, dodal.

Přestože byl v Sýrii prakticky zničen odpor teroristické organizace Islámský stát (IS), boje v zemi pokračují. Syrský režim s ruskou pomocí a za podpory Íránu dál bojuje s ozbrojenou opozicí, z níž se některé skupiny opírají o podporu Západu. Turecko se v syrském pohraničí snaží vytlačit místní Kurdy, které obviňuje ze spolupráce s tureckými Kurdy. Vojenskou ofenzivu na severozápadě Sýrie spustila Ankara v lednu a chce postupovat dále na severovýchod. Damašek tuto operaci označil za neoprávněnou invazi.

Kurdské milice YPG v severosyrském městě Manbidž představují hrozbu pro územní celistvost Sýrie i sousedního Turecka, prohlásil dnes na společné tiskové konferenci Çavuşoglu. Zatímco pro Spojené státy byla tato syrská kurdská milice důležitým spojencem proti teroristické organizaci Islámský stát, Turecko YPG označuje za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku.

Do bojů v Sýrii se v polovině dubna více zapojily i Spojené státy, Británie a Francie, když podnikly letecké údery na údajná úložiště a vývojová centra chemických zbraní a velitelství syrské armády v okolí Damašku a v Homsu. Krátce předtím Washington oznámil, že má důkazy, podle nichž syrská armáda 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě spáchala chemický útok. Damašek a Moskva obvinění Západu odmítají.