Le Penové ve Francii prudce roste podpora, předběhla Macronovo hnutí | e15.cz

Le Penové ve Francii prudce roste podpora, předběhla Macronovo hnutí

Marine Le Penová
Marine Le Penová
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzské nacionalistické Národní sdružení (RN, dříve Národní fronty) Marine Le Penové vůbec poprvé v průzkumu pro květnové volby do Evropského parlamentu předběhlo stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění institutu Ifop, o kterém informovala agentura Reuters.

Macronovo hnutí v sondáži pro unijní volby v květnu 2019 získalo podporu 19 procent dotazovaných Francouzů, zatímco Le Penové by dalo hlas 21 procent respondentů. Pro srovnání, v posledním průzkumu Ifop z konce srpna vedla LREM s 20 procenty nad RN, která ztrácela na Macronovu stranu tři procentní body.

Krajně pravicové strany, ke kterým Reuters vedle RN zařadil i gaullistickou stranu Vzhůru, republiko (DLR) Nicolase Dupont-Aignana (sedm procent) a strany Floriana Philippota a Francoise Asselineaua (obě po jednom procentu) volající po odchodu z EU, by dohromady získaly 30 procent hlasů. Na konci srpna to bylo 25 procent.

Průzkumu, který Ifop proved 30. a 31. října, se zúčastnilo tisíc Francouzů. Institu respondentům pokládal otázku, koho by do Evropského parlamentu volili, pokud by se hlasovalo již nyní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery