Obyvatelé Nové Kaledonie budou hlasovat o nezávislosti na Francii | E15.cz

Obyvatelé Nové Kaledonie budou hlasovat o nezávislosti na Francii

Nová Kaledonie
Nová Kaledonie
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Obyvatelé francouzského zámořského území Nová Kaledonie budou o tomto víkendu v referendu rozhodovat o nezávislosti svého tichomořského souostroví. Pro Novou Kaledonii, která je francouzskou državou od poloviny 19. století, jde o klíčový okamžik na více než tři desetiletí trvající cestě k samostatnosti. Průzkumy veřejného mínění nicméně předpovídají, že většina voličů se vysloví pro setrvání ve svazku s Francií.

Na Nové Kaledonii, jež připadla Francii v roce 1853 a byla v minulosti využívána jako trestanecká kolonie, žije nyní asi 269 tisíc obyvatel, z nichž necelou polovinu tvoří domorodí Kanakové. Zbytek jsou etničtí Evropané a potomci přistěhovalců z dalších asijských zemí a okolních pacifických území. Právě oni většinou nezávislost příliš nepodporují.

Referendum je završením procesu, který začal po neúspěšném plebiscitu v roce 1987, jehož důsledkem byly násilnosti mezi zastánci nezávislosti a jejich oponenty. Už nyní Nová Kaledonie požívá značné míry autonomie, protože Francie postupně předává některé pravomoci úřadům v metropoli Nouméa. V roce 2011 se takto převedly policejní pravomoci, v roce 2012 organizace školství a v roce 2013 oblast občanského a obchodního práva.

Nová Kaledonie se nachází v jihozápadním Pacifiku, asi 1200 kilometrů od Austrálie. S rozlohou přibližně 19 tisíc kilometrů čtverečních, což je zhruba čtvrtina Česka, je třetím největším souostrovím v Tichém oceánu po Papui-Nové Guinei a Novém Zélandu. Díky svému subtropickému podnebí je celoroční destinací milovníků koupání, windsurfingu, potápění a také dobrodružného cestování a poznávání. Území je druhou největší světovou zásobárnou niklu po Austrálii a před Brazílií a Ruskem. Nová Kaledonie disponuje i dalšími nerostnými zdroji: mimo jiné chromem, železnou rudou, manganem, kobaltem, olovem, mědí, stříbrem a zlatem.

Hlasování začíná dnes ve 22:00 SEČ (neděle 08:00 místního času) a skončí v neděli v 08:00 SEČ (18:00 místního času). Pokud voliči nezávislost odmítnou, může podle smlouvy z roku 1998 Nová Kaledonie uskutečnit do roku 2022 ještě další dva plebiscity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.