Lékaři bez hranic žádají nezávislé vyšetření amerického útoku | E15.cz

Lékaři bez hranic žádají nezávislé vyšetření amerického útoku

Lékaři bez hranic žádají nezávislé vyšetření amerického útoku
Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu po bombardování americkými letouny
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve středu předala Bílému domu petici podepsanou více než 547 tisíci lidmi, v níž vyzývá prezidenta Baracka Obamu, aby umožnil nezávislé vyšetření amerického leteckého útoku na nemocnici MSF v afghánském Kunduzu. Při bombardování počátkem října ve zmíněném zdravotnickém zařízení v Kunduzu, který tehdy obléhali bojovníci hnutí Taliban, zahynulo 30 lidí včetně lékařů. Spojené státy na výzvu MSF zatím neodpověděly.

Lékaři bez hranic chtějí, aby případ vyšetřila Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (IHFFC). Ta je ustanovena speciálně proto, aby vyšetřovala případné porušení mezinárodního humanitárního práva podle ženevských úmluv.

„Jedině plné prošetření nezávislým mezinárodním orgánem může obnovit naši důvěru v to, že Spojené státy cítí povinnost dodržovat pravidla války. Ta jednoznačně zakazují právě takové útoky na nemocnice,“ uvedl výkonný ředitel Lékařů bez hranic v USA Jason Cone. „Není dostačující, aby ti, kdo sami spáchali útok na zdravotnické zařízení, byli jedinými vyšetřovateli incidentu,“ dodal.

Útok podle MSF připravil statisíce lidí o přístup ke zdravotní péči - nemocnice byla jediným specializovaným traumacentrem v severovýchodním Afghánistánu. Armáda Spojených států přiznala svou zodpovědnost za nálet a konstatovala, že příčinou byla lidská chyba. Lékaři bez hranic ale uvádějí, že spousta otázek v případu zůstává nadále nevysvětlených.

Vojáci se domnívali, že útočí na Taliban

Petici, kterou MSF doručili Bílému domu, podle Lékařů bez hranic podepsalo za necelé dva měsíce přes 547 tisíc lidí z celého světa. Prezidentka Lékařů bez hranic v USA Deane Marchbeinová při předání petice přečetla jména 14 kolegů zabitých při náletu na nemocnici v severoafghánském Kunduzu a promluvila o své vlastní zkušenosti s léčbou pacientů v Afghánistánu.

Vojáci přímo zapojení do incidentu podle výsledků amerického vyšetřování netušili, že jde o nemocnici MSF. Údajně se domnívali, že jde o budovu sousedící s nemocnicí, kde měli své pozice bojovníci Talibanu. Ti v tu dobu Kunduz okupovali. K tragické chybě údajně přispělo vyčerpání amerických vojáků i špatně fungující elektronické systémy bojového letounu.

Lékaři bez hranic ale upozorňují, že Mezinárodní lékařská charita poskytla GPS souřadnice svých lékařských zařízení v Kunduzu americkým vojenským úřadům v Kábulu i činitelům afghánské vlády už 29. září. Není proto jasné, proč velení speciálních amerických sil zadalo jako cíl útoku souřadnice, které se shodovaly s polohou nemocnice MSF, jež mělo k dispozici.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!