Lipavský v OSN: Ruskou invazi na Ukrajinu by měl vyšetřovat mezinárodní tribunál

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na zasedání Rady bezpečnosti OSN

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na zasedání Rady bezpečnosti OSN Zdroj: Reuters

Ruskou agresi na Ukrajině by měl vyšetřit zvláštní mezinárodní tribunál, vyzval během projevu k zasedání Rady bezpečnosti OSN český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Ministr ve svém vystoupení, které bylo prvním projevem zástupce Česka v Radě bezpečnosti po téměř 30 letech, zároveň s odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperialistické touhy Ruska a jeho koloniální politiku. 

„Ruská agrese je nejspíše tou nejnebezpečnější hrozbou pro světový mír za poslední desetiletí. Dnes se týká Ukrajiny, zítra se může týkat jiné země,“ řekl Lipavský. „V srpnu 1968 to bylo Československo, do kterého vtrhly Moskvou vedené jednotky. Potlačení takzvaného Pražského jara, násilné vměšování se do mírumilovného života jiné země, udělalo z mé země okupovanou kolonii,“ dodal.

Lipavský uvedl, že Ukrajina odmítla zotročení a statečně bojuje za multilaterální svět, kde pravidla ochraňují mír. „Jsme zhrozeni krutostmi, jichž se ruské jednotky dopustily v Mariupolu, Buči, Irpini, Izjumu a na dalších místech. Nesmírně nás znepokojují také zprávy o takzvaných ´filtračních táborech´, které Rusko provozuje na Ukrajině,“ poznamenal. „Stovky tisíc ukrajinských civilistů byly odvezeny do Ruska, včetně dětí. Existují svědectví o sexuálním zneužívání a o zneužívání na základě pohlaví, které jsou používané jako nástroje vedení války,“ zdůraznil.

Ministr poznamenal, že tyto zločiny je zapotřebí vyšetřit a potrestat. „Více než 40 států včetně Česka o situaci na Ukrajině zpravilo Mezinárodní trestní soud (ICC), který začal už v březnu dění na Ukrajině vyšetřovat,“ řekl. Šéf české diplomacie také vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který vyšetří zločin agrese spáchané Ruskem na Ukrajině.

Ministr poznamenal, že Česká republika v přepočtu na obyvatele přijala největší počet uprchlíků z Ukrajiny, a to více než 400 tisíc.